Haberler

25 Nisan 2022

TİKA Somali’de Yetimler İçin İftar Sofraları Kurdu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Somali’de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında  Al Harameyn Vakfı İmam-ı Şafi Yetimhanesi’nde barınan 200 yetim kız çocuğuna iftar verildi.

T.C. Mogadişu Büyükelçiliği bünyesinde gerçekleştirilen iftar programına Somali’de bulunan Türk misyonlarının yanı sıra Somali Savunma Bakanı Abdulkadir Mohamed Nur Jama, Somali İletişim Başkanı Abdirashıd Mohamed Hashİ ile Mogadişu Belediyesinden yetkililer katıldı.

Törende konuşan T.C. Mogadişu Büyükelçisi Mehmet Yılmaz 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutlayarak bağımsızlığın bir ülke ve toplum için hayati önemine dikkat çekerek böyle anlamlı ve önemli bir günde Somalili yetim çocuklara verilen iftar için TİKA’ya teşekkürlerini iletti.  

Bayramın dünya çocuklarına armağan edilen ilk ve tek çocuk Bayramı olduğunu hatırlatan Yılmaz, “Cumhuriyetimizin banisi Gazi M. Kemal Atatürk ile istiklalimizi borçlu olduğumuz aziz şehitlerimiz ve gazilerimizi rahmetle anıyor Kurtuluş Savaşı’nı gerçekleştiren, 15 Temmuz’da işgalci darbecilere karşı sarsılmaz bir duruş sergileyen, egemenliğimizin ve milli irademizin temsilcisi Gazi Meclimizin kuruluşunun 102. Yılını kutluyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

Somali Savunma Bakanı Nur Jama ise Türkçe olarak yaptığı açıklamasında “Dost ve kardeş meclisimiz TBMM'nin 102. kuruluş yılı ve Atatürk tarafından bütün dünya çocuklarına armağan edilen 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı”nı kutluyorum” diyerek TİKA’ya böyle güzel bir günde Somalili yetim çocukların yanında olduğu ve onları sevindirdiği için teşekkür etti.

TİKA, Somalili Çocukları Dünya Yetimler Günü’nde yüzünü güldürmüştü

İç savaş, terör ve iklim değişikliği gibi istikrarsızlıklar sebebiyle yetim sayısının oldukça fazla olduğu Somali’de TİKA tarafından 20 Nisan 2022 tarihinde Dünya Yetimler Günü kapsamında iftar verilmişti.

Harameyn Vakfı’na bağlı İmamı Şafi yetimhanesinde barınan 200 yetim erkek çocuğa “Dünya Yetimler Günü” vasıtasıyla iftar programı düzenlendi.

İftar programı T.C. Mogadişu Büyükelçiliği bünyesinde ve Somali’de bulunan Türk misyonları ile Al Harameyn Vakfı yetkililerinin katılımıyla gerçekleştirildi

Sonraki Haber

TİKA’dan Kamerun’daki IDP Kamplarına Gıda Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından Kamerun’un Maroua şehrindeki kamplara gıda kolisi dağıtımı gerçekleştirildi. Kamerun’daki “ülkesinde yerinden edilmiş kişi” (Internally displaced persons/IDPs) statüsündeki zor koşullarda yaşam mücadelesi veren ihtiyaç sahibi ailelere TİKA tarafından 700...