Haberler

27 Aralık 2019

TİKA Somaliland’de Okul Yeniledi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Somaliland’da eğitime destek veriyor. Hargeysa şehrinin en fazla öğrenciye sahip ilköğretim okullarından biri olan Fadumo Bihi İlköğretim Okulu’nun 16 sınıfı ve öğretmenler odası TİKA tarafından yenilendi ve donanımı sağlandı.

Açılış törenine, T.C. Hargeysa Başkonsolosu Ali Noyan Coşkun, TİKA Mogadişu Program Koordinatörü Galip Yılmaz, Somaliland Eğitim ve Bilim Bakanı Ahmed Mohamed Diriye ile beraberindeki heyet, İHH Başkan Yardımcısı Özgür Niyazi Yüce, Fadumo Bihi Okulu yönetici ve öğrencileri katıldı.

TİKA Mogadişu Program Koordinatörü Galip Yılmaz yaptığı konuşmada TİKA’nın Somaliland ’da 2011 yılından bu yana kardeş Somaliland halkına proje üretmeye onların her zaman yanında olmaya çalıştığını ifade etti. Yılmaz: “Bugüne kadar Somaliland farklı şehirlerinde ve farklı bölgelerinden birçok proje hayat geçirdik. Bugün de Hargeysa’nın bu güzel okullarından bir tanesinde sizlere katkı sunmak, sizlerin eğitimine bir nebze olsun yardımcı olabilmek bizlere fazlasıyla mutlu ediyor” dedi.

Törene katılan ve okula adını veren Fadumo Bihi yaptığı konuşmada, adını taşıyan okulun yenilenmesinden çok memnun olduğunu ve duygulandığını söyleyerek TİKA ve Türk halkına teşekkür etti.

Somaliland Bilim ve Eğitim bakanı Ahmed Mohamed Diriye ise yaptığı konuşmada, Türkiye ve Somaliland ilişkilerinin Osmanlı döneminde başladığını ifade etti. Diriye: “Berbera şehrinin su ihtiyacını karşılayan kuyular ve 40 km civarındaki su şebekesi bundan 500 yıl kadar önce Osmanlı İmparatorluğu tarafından inşa edildi ve hala Berbera halkı bu suyu kullanıyor” dedi.  TİKA’ya ve Türkiye Cumhuriyeti gerçekleştirdiği bu proje ve diğer projeleri için teşekkür ettiğini dile getiren Diriye, eğitime yönelik projelerin devam etmesini arzuladıklarını söyledi.

Okula ismini veren Fadumo Bihi, okul inşa edilmeden önce bölgede boş bir arazide 1988 yılı Somali iç savaştan kalan mayın bulmuş ve arkadaşlarıyla mayın ile oynarken ayaklarını kaybetmiştir. Fadumo Bihi, tedavi görürken ayaklarını kaybettiği yerde okul yapılmasını istemiş ve 1996 yılında Fadumo’nun ayaklarının kaybettiği yerde Fadumo Bihi İlköğretim Okulu inşa edilmiştir.  Fadumo Bihi İlköğretim Okulu’nda 1.200 öğrenci eğitim görüyor.

 

 

 

Sonraki Haber

Yemenli Balıkçılara TİKA’dan Tekne

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA),  Yemen’in geçici başkenti Aden’de, Amran sahilinde Yemen’deki iç savaş ve kasırgalardan zarar gören balıkçılara tam donanımlı balıkçı teknesi desteğinde bulundu. TİKA, Yemen Balıkçılık ve Deniz Ürünleri Bakanlığı, Körfez...