Haberler

22 Mayıs 2023

TİKA Sponsorluğunda Düzenlenen Hadi Poyrazoğlu Kukla ve Karagöz Festivali Ankara’da Kutlandı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) desteğiyle Hadi Poyrazoğlu Geleneksel Türk Tiyatrosunu Yaşatma Derneği tarafından II. Uluslararası Hadi Poyrazoğlu Kukla ve Karagöz Festivali Ankara’da düzenlendi.

Geleneksel Türk Tiyatrosu Hizmet Ödülü sahibi Hadi Poyrazoğlu’nun anısına düzenlenen Hadi Poyrazoğlu Kukla ve Karagöz Festivali’nin açılışı Resim Heykel Müzesi Türk Ocağı Sahnesi’nde gerçekleşti.

Geleneksel kuklaların beğeniye sunulduğu festivalde, Türk ve yabancı kukla sanatçıları sahne performanslarını sergiledi.

Festival boyunca çocuklara özel kukla ve karagöz yapım atölyeleri kuruldu.

Kahramanmaraş depreminden sonra Ankara’ya gelen deprem kahramanı çocuklar gösterilerin özel izleyicileri oldu.

İşitme engelli çocuklar için işaret dili tercümesi ve görme engelli çocuklar için betimleme yapılarak oyunların tüm çocuklara ulaşması sağlandı.

Festival kapsamında depremden etkilenen Kahramanmaraş, Malatya, Gaziantep, Adana, Osmaniye illerinde de yine çocuklara özel gösteriler düzenlendi.

Sonraki Haber

TİKA, Cibuti'deki Engellilere Destek İçin Meslek Atölyesi Kurdu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Doğu Afrika ülkesi Cibuti'de engellilerin meslek sahibi olması amacıyla dikiş-nakış atölyesi kurdu. Cibuti Ulusal Engelliler Ajansı (ANPH) işbirliğiyle yapılan atölyenin açılışına, Türkiye'nin Cibuti Büyükelçisi Cenk Uraz ve ANPH...