Haberler

24 Eylül 2018

TİKA Sudan’da ATKAP ile Eğiticiler Yetiştirmeye Başladı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), İslam Ülkeleri İstatistik, Ekonomik ve Sosyal Araştırma ve Eğitim Merkezi (SESRIC), T.C. Sağlık Bakanlığı ve Sudan Federal Sağlık Bakanlığı işbirliğinde Hartum’da Afet ve Acil Durum Müdahalelerine Giriş (ADG) modülü eğitimler düzenlendi.

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) bünyesinde acil sağlık hizmetleri alanında liderlik rolü üstlenen Sudan’ın, bu görevi yerine getirmek için ihtiyaç duyduğu uzman eğitici havuzu TİKA tarafından oluşturulmaya başlandı. İlki Kasım 2017 tarihinde Hartum’da düzenlenen ADG eğitimleri, 2018 yılı içinde Mart, Mayıs, Temmuz ve Ağustos aylarında İzmir ve Hartum’daki eğitimlerle devam etti ve Sudanlı sağlık personeli, çeşitli aşamalardan geçerek “eğitici” niteliğine sahip uzmanların belirlendiği bir eleme sürecine tabi tutuldu. Eğitici olarak yetiştirilen ilk grup, üstlendikleri görevi Türk uzmanlar gözetiminde başarıyla yerine getirdiler.

Eğitimler, TİKA Eğitim Projeleri Koordinatörlüğü tarafından çeşitli proje ortaklarıyla farklı ülkelerde uygulanan Acil Tıp Kapasite Artırma Programı (ATKAP) kapsamında gerçekleştiriliyor. Sudan sağlık personeline yönelik eğitimlere devam edilerek hem yerli kapasitenin hızla geliştirilmesi, hem de diğer İslam ülkelerinde eğitici olarak görev yapabilecek Sudanlı eğitmen havuzunun güçlendirilmesi öngörülüyor. Ayrıca 2019 yılı başından itibaren, üçüncü ülkelere yönelik olarak yapılacak acil tıp eğitimlerinin Türk ve Sudanlı uzmanlar işbirliğinde hayata geçirilmesi planlanıyor.

Acil durum ve afet müdahaleleri açısından İİT ülkelerinin örgüt dışından gelecek yardımlara daha az ihtiyaç duyacağı bir gelecek için 2019 yılında en az 12 İİT ülkesindeki sağlık personeline benzer eğitimlerin verilmesi ve İİT’nin 60 kuruluş yıldönümü olan Eylül 2019’da bu ülkelerden katılacak sağlık personelinin ortak bir Acil Durum ve Afet Müdahale Tatbikatı gerçekleştirmesi planlanıyor.

Sonraki Haber

TBMM Başkanı Binali Yıldırım Özbekistan’da

TBMM Başkanı Binali Yıldırım Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) 50 ambulans ve 20 mobil ofis araçlarının teslimi için düzenlenen törene katıldı.  Yıldırım törende yaptığı konuşmada, uzun bir aradan sonra Özbekistan’ı ziyaret eden ilk...