Haberler

17 Eylül 2020

TİKA Suriye'nin Kuzeyinde Fide Üretim Merkezi Açtı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Suriye’nin kuzeyinde yer alan Soran ilçesinde 1000 metrekarelik bir alana inşa edilen fide üretim merkezini hizmete açtı.

Fırat Kalkanı Harekâtı’yla terörden arındırılan Soran kırsalında tarım arazisi ve yeşil alan bakımından zengin bir bölgede kurulan fide üretim merkezinin açılışı yapıldı.

Açılışa, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Dr. Serdar Çam, Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Şeref Ateş, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı (YTB) Abdullah Eren, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Başkan Vekili Serkan Kayalar, Kilis Vali Yardımcısı Fehmi Sinan Niyazi ile birlikte bölge halkında çok sayıda kişi katıldı.

Bir dönüm arazi üzerine kurulan Soran Fide Üretim Merkezinde, yıllık 1,5 milyon fide üretimi yapılarak bölge halkına ücretsiz dağıtılacak.

Açılışta katılımcılar ilk marul fidanlarını dikerek hayırlı olmasını diledi.

TİKA Başkan Vekili Kayalar, bölgede çok sayıda çiftçiye destek olmak üzere tesisi açtıklarını söyledi.

Kayalar, TİKA olarak üretim alanında projeleri önemsediklerini belirterek, Suriye’nin kuzeyindeki Azez, Soran ve Mari bölgelerinde istihdama yönelik projeler yapmaya devam edeceklerini söyledi.

Kayalar, “50 bin kişiye ulaşmayı hedeflediğimiz bu merkezde her türlü sebze ve meyve fidanı üretip ücretsiz şekilde bölge halkına dağıtarak, üretim gücünü arttırmayı hedefliyoruz.” dedi.

Sonraki Haber

TİKA’dan Lübnanlı Gençlere Yönelik Arıcılık Eğitimi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Lübnan’ın Chouf bölgesinde yaşayan gençlere arıcılık eğitimi ve malzeme desteği verildi. Ciddi bir ekonomik darboğazdan geçen Lübnan’da işsizlik oranı her geçen gün artış gösteriyor. Ayrıca gıda ürünlerinin...