Haberler

16 Kasım 2023

TİKA, Tacikistan’da Otizmli ve Engelli Çocukların Yanında

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile Tacikistan Devlet Sosyal Güvenlik Ajansı iş birliğinde Hisar Otizmli ve Engelli Çocuk Eğitim Merkezi’ne rehabilitasyon bölümü, dikiş atölyesi ve çocuk oyun alanı kuruldu.

Tacikistan’ın Hisar şehrinde Devlet Sosyal Güvenlik Ajansı bünyesinde faaliyet yürüten Mohru Derneği’ne ait Hisar Otizmli ve Engelli Çocuklar Eğitim Merkezi’nin fiziki altyapısını iyileştirmek amacıyla rehabilitasyon merkezi kurularak donanımı gerçekleştirilti. Ayrıca, Merkezde modern bir çocuk oyun alanı oluşturularak, farklı kategorilere sahip engelli kız çocuklarına özel eğitim verilmesi için bir dikiş atölyesi kuruldu.

Mohru Derneği’ne ait Hisar Otizmli ve Engelli Çocuklar Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi, Devlet Sosyal Güvenlik Ajansı uhdesinde faaliyet yürüten bir eğitim ve rehabilitasyon merkezi olup, 140 civarında otistik ve bedensel engelli çocuğa rehabilitasyon ve eğitim hizmeti vermektedir. Özellikle, ekonomik durumu zayıf olan ailelerin çocukları bu merkezden hizmet almaktadırlar.

Projenin açılış töreni T.C. Duşanbe Büyükelçisi Umut Acar, Hisar şehri Vali Yardımcısı Bunafşa Yuldoşzoda, Tacikistan Cumhuriyeti Sağlık ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Devlet Sosyal Güvenlik Ajansı Müdürü Abdulhakim Holzoda ve TİKA Duşanbe Koordinatörü İbrahim Ethem Ünal’ın katılımlarıyla gerçekleştirilci.

Açılış programında konuşan Büyükelçi Sayın Umut Acar, TİKA’nın Tacikistan’da gerçekleştirdiği projelerle gurur duyduğunu belirterek özellikle otizmli ve engelli çocukların hayatlarına dokunan böyle bir projenin çok anlamlı olduğunu ifade etti. Devlet Sosyal Güvenlik Ajansı Müdürü Abdulhakim Holzoda ise TİKA işbirliğiyle gerçekleştirilen projelerden duyduğu memnuniyeti dile getirerek gerçekleştirilen bu tür projelerle Tacikistan’ın toplumsal açıdan daha güçlü hale geldiğine dikkat çekti.

TİKA, Tacikistan’da insana ve hayata dokunan sosyal sorumluluk projeleri geliştirmeye devam etmektedir.

Sonraki Haber

TİKA’nın Nepal’de Gerçekleştirdiği Projeler Törenle Açıldı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Başkan Yardımcısı Dr. Ümit Naci Yorulmaz, Nepal’de TİKA tarafından tamamlanan projelerin açılışını gerçekleştirdi. TİKA Başkan Yardımcısı Dr. Ümit Naci Yorulmaz başkanlığındaki TİKA heyeti, Birgunj Belediye Başkan Yardımcısı İmtiyaz Alam...