Haberler

11 Ağustos 2015

TİKA Tacikistan’daki Afetzedelere Yardım Elini Uzattı

TİKA Tacikistan’daki Afetzedelere Yardım Elini Uzattı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Tacikistan’ın güney bölgesinde meydana gelen doğal afette zarar gören 160 aileye, temel gıda malzemelerinden oluşan yardım paketi gönderdi.

Tacikistan Cumhuriyeti Dağlık Badahşan Özerk Bölgesi'nin Shughnon, Rushon, Vanj ve Darvoz şehirleri, Sugh eyaletinin Kuhistoni, Mastchoh, Ayni ve Panjakent şehirleri ve Khatlon eyaletinin Panj, Hamadoni, Bokhtar ve Jilikul şehirleri ile Rast vadisinde 19-20 Temmuz 2015 tarihlerinde yaşanan şiddetli yağışların etkisiyle toprak kayması meydana geldi. Felakette Vodkhud mezrası yakınlarında toprak altında kalan bir araçta bulunan üç kişi yaşamını yitirirken iki kişi de kayboldu. Lugad şehri Vodkhud mezrası yakınlarında ise iki kamyon ve bir iş makinası toprak altında kaldı. Tacikistan Cumhuriyeti Başbakanı Qohir Rasulzoda, bağışçı ülkeler ile yaptığı toplantıda, oluşan maddi zararın 50 milyon ABD Dolarını bulduğunu, doğal afetin oluşturduğu zararın bir an önce giderilmesi amacıyla bağışçı ülkelerden her türlü desteğin beklendiğini belirtirken felaketten zarar gören 160 aile için ihtiyaç duyulan acil gıda yardımının da hayati önem taşıdığını ifade etti.

Tacikistan Cumhuriyeti Başbakanı Qohir Rasulzoda’nın bu talebi üzerine Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), derhal hareke geçti.  Dost ve kardeş Tacik halkının mağduriyetlerinin bir an önce giderilmesi ve afetten kaynaklanan yaraların bir nebze de olsa sarılması amacıyla Tacikistan Dışişleri Bakanlığı ile irtibata geçilerek 160 aile için ihtiyaç duyulan 3 ay yetecek miktarda temel gıda malzemelerini içeren paketler hazırlandı. Hazırlanan paketler, ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmak üzere Tacikistan Dışişleri Bakanlığı koordinasyonuyla, tüm yardımların toplandığı ve buradan ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldığı merkez olan Tacikistan Cumhuriyeti Devlet Rezervler ve Malzeme Ajansı yetkililerine teslim edildi.

Yapılan yardımların teslim töreni, T.C. Duşanbe Büyükelçiliği, Tacik yetkililer ve Tacikistan yazılı ve görsel basınının katılımıyla gerçekleştirildi. Tacik yetkililer yapmış oldukları açıklamada, Türkiye Cumhuriyeti’nin afet nedeniyle yardım ulaştıran ilk ülkelerden biri olduğunu, bu kadar kısa bir süre içerisinde yapılan yardımların afetzedeler için çok önemli olduğunu, Türkiye Cumhuriyeti’ne, Türk halkına ve TİKA’ya minnettar olduklarını ifade ederek teşekkür ettiler.

Sonraki Haber

Somali Tarım Okulu Projesi Meyvelerini Verdi

Türk İşbirliği Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve İHH İnsani Yardım Vakfı işbirliğinde 2012 yılında uygulamaya konulan Somali Tarım Okulu Projesi meyvelerini verdi.   Afrika kıtasındaki kuraklığa önlem almak, Afrika insanlarının sahip olduğu zenginliklerin farkına varmasını...