Haberler

24 Ağustos 2015

TİKA Tacikistan’ın Tarihi Eserlerini Korumaya Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Tacikistan Bilimler Akademisi Ahmadi  Doniş Tarih, Arkeoloji ve Etnoğrafya Enstitüsü Milli Tarih Eserleri Müzesi dış cephe onarımı gerçekleştirildi.

2004 yılında Türkiye tarafından onarımı yapılan ve 2014 yılında TİKA yardımıyla çatısı yenilenen Milli Tarih Eserleri Müzesinin dış cephe tamiratı yapılarak müze ziyaretçilere açıldı. Nisan 1996’da kurulan, 2001 yılından itibaren yerli ve yabancı ziyaretçilere açılan müzede Taş Devrinden Ortaçağa kadar yaklaşık 100.000’den fazla tarihi eser sergilenmektedir.

Milli Tarih Eserleri Müzesi dış cephesi yenilenerek hem Tacikistan hem de diğer kültürlere ait eserlerin olumsuz koşullardan etkilenmesinin önüne geçilerek sonraki nesillere daha sağlıklı aktarılmasına, Tacikistan medeniyet ve kültürünün korunmasına katkı sağlandı.

Müze açılışına, T.C. Duşanbe Büyükelçisi Mehmet Munis Dirik, Tacikistan Cumhuriyeti Bilim Akademileri Başkanı Ferhod Rahimi, müze yöneticileri ve ulusal basın-yayın organları katıldı.

Açılışta konuşma yapan T.C. Duşanbe Büyükelçisi Mehmet Munis Dirik, Türk-Tacik halkları arasındaki sosyal ve kültürel yakınlıktan bahsederek Türkiye Cumhuriyeti’nin ve TİKA’nın yapmış olduğu yardımların iki ülke halkı arasındaki dostluk bağlarının daha da güçlenmesine katkı sağladığını belirtti.

Tacik yetkililer de Türkiye Cumhuriyeti ve TİKA’nın Tacikistan’da gerçekleştirdiği proje ve faaliyetlerden dolayı teşekkür ederek, söz konusu müzenin Tacikistan tarih ve kültürünün yansıtılması, sahip olunan değerlerin gelecek nesillere aktarılması açısından büyük öneme sahip olduğunu dile getirdiler.

Sonraki Haber

Altay Dağları’ndaki Kazılar Türk Tarihine Işık Tutuyor

"Altın Beşik Altay" Uluslararası Semineri’nde Altay Dağları’nda yapılan arkeolojik kazılardan elde edilen bulgular değerlendirildi. TİKA ile Uluslararası Türk Akademisi işbirliğinde, Kazakistan’daki arkeolojik çalışmalardan bugüne kadar elde edilen bulguların değerlendirilmesi amacıyla Türk Dünyasının önde gelen tarihçi...