Haberler

03 Haziran 2022

TİKA, Tacikistanlıları Geleneksel Türk Kâğıt Sanatımız “Ebru” ile tanıştırdı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), Tacikistan Kültür Bakanlığı ile Devlet Güzel Sanatlar ve Tasarım Enstitüsü iş birliğinde iki ülke arasında kültürel paylaşıma destek olması amacıyla Sanat Eğitimi Programı (SEP) kapsamında Tacikistan’da açılan Ebru kursu tamamlandı.

Aralarında Güzel Sanatlar ve Tasarım Enstitüsü hoca ve öğrencileri, kamu görevlileri ile cezaevi personellerinin de yer aldığı toplam 75 kursiyerin katıldığı kursun kapanış töreninde kursiyerlerin çalışmalarından oluşan bir sergi açıldı.

Kapanış törenine yoğun ilgi

Törene; Tacikistan Cumhuriyeti Kültür Bakan Yardımcısı Manuçehr Şarifzoda, Güzel Sanatlar ve Tasarım Enstitüsü Rektörü Jamshed Ganizoda, TİKA Duşanbe Koordinatörü İbrahim Erbir, Dünya Bankası Tacikistan Ülke Direktörü Ozan Sevimli, BM Tacikistan Ülke Koordinatörü Sezin Sinanoğlu, OSCE Ülke Direktör Yardımcısı Tea Jaliaşvili, WHO Ülke Direktörü Viktor Olşavskiy, Tacikistan Kamu Yönetim Akademisi Rektörü Abduhalil Gafurzoda, Tacikistan Teknik Üniversitesi Rektör Yardımcısı Şahriyor Sadullozoda, T.C. Duşanbe Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Batuhan Celebi ve kursiyerler katıldı.

Ebru sanatının ders olarak okutulması talebi

Törende konuşan Kültür Bakan Yardımcısı Şarifzoda, iki ülkenin kültürel yakınlığına değinerek bu tür sanatsal faaliyetlerin iki ülke arasındaki bağı somut olarak gösterdiğini belirtti. Güzel Sanatlar ve Tasarım Enstitüsü Rektörü Ganizoda ise TİKA’nın destekleri sonucunda kursun başarıyla tamamlandığı, önümüzdeki dönemde enstitülerinde Ebru sanatının akademik ders olarak okutulması konusunda destek istedi. TİKA Duşanbe Koordinatörü Erbir, enstitü yönetimine, kursiyerlere ve sergiye katılan sanatseverlere teşekkür ederek benzer faaliyetleri desteklemeye devam edeceklerini ifade etti.

Cezaevlerinde Ebru kursunun açılması planlanıyor

Sergi sırasında Ebru Sanatçısı Nuran Öner, canlı Ebru çalışması yaparak sergiyi gezen sanatseverlere doyumsuz anlar yaşattı. Diğer yandan Türkçe ve Yabancı Dil Uygulama ve Araştırma Merkezi (TÖMER) Duşanbe şubesinde de öğrencilere yönelik canlı Ebru çalışması yapıldı. Serginin kapanışında Ebru kursunu başarı ile tamamlayan sanatseverlere sertifika takdim edildi.

Önümüzde dönemde TİKA’nın destekleriyle cezaevlerinde iyileştirme amaçlı Ebru kurslarının açılması planlanıyor.

Sonraki Haber

Üreten Bosnalı Kadınlara TİKA’dan Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Bosna Hersek’in Jablanica şehrinde faaliyetlerini sürdüren Most Kadınlar Derneğine meyve ve sebze kurutma fırını desteği sağlandı. Bosna Hersek’in Jablanica şehrinde faaliyet gösteren Most Kadınlar Derneğinin üretim kapasitesinin...