Haberler

02 Kasım 2021

TİKA tarafından Bosna Hersek'te Coğrafi Bilgi Sistemleri Eğitimi Verildi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Saraybosna Üniversitesi Ormancılık Fakültesi bünyesinde kurulan "Coğrafi Bilgi Sistemleri Laboratuvarı" projesi kapsamında planlanan eğitimlerin ilk aşaması,  Saraybosna Üniversitesi ve Bursa Teknik Üniversitesi ile işbirliğinde çevrimiçi olarak gerçekleştirildi.

Bosna Hersek yüzölçümünün yaklaşık yarısını oluşturan ve ülke ekonomisinde önemli bir paya sahip olan ormanların yönetimi ile toprağın ve biyolojik çeşitliliğin korunması kapsamında yapılacak araştırmalarda, sektörde görev yapan öğrenci, akademisyen ve çalışanlara yönelik sunulacak eğitimlerde kullanılmak üzere geçtiğimiz aylarda Saraybosna Üniversitesi Ormancılık Fakültesi bünyesinde TİKA tarafından kurulumu tamamlanarak hizmete açılan Coğrafi Bilgi Sistemleri Laboratuvarında (CBS) verilecek eğitimlerin ilk aşaması olan "Temel CBS Laboratuvar Eğitimleri" tamamlandı. 

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Saraybosna Üniversitesi ve Bursa Teknik Üniversitesi işbirliğinde düzenlenen ve Bursa Teknik Üniversitesi Orman Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali İhsan Kadıoğlulları tarafından çevrimiçi olarak verilen 3 günlük eğitimlere Saraybosna Üniversitesi Ormancılık Fakültesinden ve Ormancılık sektöründe görev yapan toplam 15 kişi katılım sağladı. 

Eğitimde katılımcıların Drone (İHA) ile elde edilen görüntüleri işlemesi, arazi modeli ve ortofoto harita üretmesi eğitimi yanında ormancılıkta CBS kullanımı konusunda çeşitli uygulamaların eğitimi verildi.

 

 

Sonraki Haber

TİKA'dan Arnavutluk'ta Arı Yetiştiriciliği Eğitimi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), “Arnavutluk’ta Arıcılık Eğitimleri için Eğitmenlerin Yetiştirilmesi Programı” kapsamında 25 arıcının katılımıyla teorik, laboratuvar ve kovan başında uygulama pratiklerini içeren eğitim gerçekleştirdi. T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı Ordu Arıcılık...