Haberler

28 Mayıs 2013

TİKA Tarafından Gerçekleştirilen Doğu Bosna-Srebrenitsa Tarım Projelerinin İkinci Ayağı Tamamlandı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen Doğu Bosna Tarımsal Kalkınma Projesi’nin ikinci ayağı 24 Mayıs 2013 tarihinde Potoçari Anma Merkezinde 3 traktörün teslimatıyla tamamlandı.

1992-95 savaşı sırasında topraklarından uzaklaştırılan ve mülteci olarak yaşamlarını sürdüren Boşnak nüfusun savaş öncesi yaşadıkları topraklara geri dönüş sürecine destek olmayı hedefleyen Doğu Bosna Tarımsal Kalkınma Projesi 29 Mart- 01 Nisan 2013 tarihleri arasında uygulanan ilk aşama ile başlatılmıştı. Projenin ilk aşaması Bratunac, Zvornik, Miliçi, Vlasenica, Rogatica, Vişegrad, Han Pijesak ve Jepa’da yaşayan toplam 287 aileye 23 çeşit tarla ve bahçe tohumu dağıtımı ile tamamlanmıştı.

Daha çok tarımsal mekanizasyona yönelik gerçekleştirilen projenin ikinci ayağı ise Srebrenitsa Belediyesi ve bölgenin tarım birlikleriyle işbirliği halinde uygulanmış olup proje kapsamında 24 Mayıs 2013 tarihinde Potoçari Anma Merkezinde 3 (üç) traktörün teslimatı gerçekleştirildi. Potoçari Soykırım Anıt Odasında düzenlenen törene, Türkiye’nin Saraybosna Büyükelçisi Ahmet Yıldız, TİKA yetkilileri, Srebrenitsa Belediye Başkanı Çamil Durakoviç ile çiftçiler katıldı.

Saraybosna Büyükelçisi Yıldız, törende yaptığı konuşmada TİKA’nın Bosna Hersek’te pek çok başarılı projeye imza attığını belirterek, TİKA tarafından topraklarına dönen Boşnaklara yapılan yardım ve katkıların övgüye değer olduğunu söyledi. Srebrenitsa Belediye Başkanı Durakoviç ise halkın yaşam standartlarının ve kalitesinin yükseltilmesine yardımcı olacak bir proje yürüttüğü için TİKA’ya teşekkürlerini sundu.

Projenin üçüncü ayağını oluşturan ve yine tarımsal verimliliği artırmaya yönelik mekanizasyon desteği içeren, 7 adet kurutma makinesinin de yine Srebrenitsa Belediyesi ile işbirliği halinde 1 ay sonra çiftçilere ulaştırılması planlanıyor.

Sonraki Haber

TİKA'dan Güney Sudanlı 20 Havalimanı Personeline Sivil Havacılık Eğitimi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ve Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) işbirliğinde DHMİ’nin Esenboğa Eğitim Tesislerinde Güney Sudanlı 20 havalimanı personeli Türkiye’de bir aylık hizmet içi eğitim programına katıldı. Genellikle Juba Havalimanında görevli kursiyerler, havaalanı...