Haberler

18 Kasım 2021

TİKA Tarafından Nijer’de Tarım Ve Su Ürünleri Üretim Tesisi Kuruldu.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile İslam İşbirliği Gençlik Forumu işbirliğinde Nijer'in Torodi bölgesinde tarım ve su ürünleri üretim tesisi kuruldu.

2 hektarlık bir alan üzerine kurulumu ve tefrişatı gerçekleştirilen tesis çok yönlü fonksiyonuyla sebze, meyve ve balık yetiştiriciliğinin bir arada yapılmasına imkan tanıyor.

Proje kapsamında tesise 1 adet su kuyusu sondajı, 20 m³ kapasiteli 1 adet su deposu inşaası, damlama sulama sistemleri kurulumu, güneş enerjisiyle çalışan aydınlatma sistemleri entegrasyonu, 2000 adet moringa ağacı dikimi, 400 adet meyve ağacı dikimi, 4 adet balık üretim havuzu kurulumu ve yem/gübre deposu inşası gerçekleştirildi.

Projenin açılış programı, TİKA Niamey Koordinatörü İrfan Pamuk, İslam İşbirliği Gençlik Forumu Başkanı (ICYF) Taha Ayhan, Nijer Vakıflar (WAQF) Genel Müdürü Khadidjah Diallo, ve Torodi Belediye Başkan Yardımcısı Souleymane Issa’nın katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Torodi Belediye Başkan Yardımcısı Souleymane Issa konuşmasında,  TİKA’ya teşekkür ve şükranlarını ileterek TİKA’nın Torodi’deki faaliyetlerinin devam etmesini arzuladıklarını söyledi.

Konuşmasında İslam İşbirliği Gençlik Forumunun görev ve kapsamıyla ilgili bilgi veren Taha Ayhan ise, TİKA’nın dünyada kalkınma desteği sunan en önemli partnerlerden biri olduğunu ifade ederek işbirliğine devam edeceklerini belirtti.

Son olarak söz alan TİKA Niamey Program Koordinatörü İrfan Pamuk ise, projenin tarihi Nijer-Türk işbirliğinin yeni bir ürünü olduğunu söyleyerek, tesisin Nijer’in üretim kapasitesine olumlu katkılar sağlayacağını ifade etti.

Projeyle genç ve kadınlardan oluşan 200 kişinin istihdam edilip, terör olaylarının son dönemde artış gösterdiği bölgede gençlerin üretime katılarak terör faaliyetlerinden uzak durmaları hedefleniyor.

Sonraki Haber

TİKA Tarafından Peru'da Yarı Değerli Taş İşleme Atölyesi Kuruldu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Peru İhracatçılar Birliği (ADEX) ve San Marcos Ulusal Üniversitesi işbirliğinde, Peru’da yarı değerli taşlarının üretimini ve mücevherat, kuyumculuk ve diğer sektörlerde kullanımını teşvik edecek yarı değerli taş işleme atölyesi...