Haberler

15 Şubat 2022

TİKA tarafından, Tacikistan Osimi Teknik Üniversitesinde “Cezeri Laboratuvarı” Kuruldu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından, Tacikistan’da Osimi Teknik Üniversitesine öğrenci ve akademisyenlerin 3D tasarım, üretim ve AR-GE çalışmalarını gerçekleştirmelerine imkân sağlayacak olan “Cezeri Laboratuvarı” kuruldu.

TİKA tarafından farklı ülkelerde de gerçekleştirilen “Cezeri Lab” projesi, klasik üretim yöntemlerini yeni teknolojilerle buluşturarak, akademisyenlerin, araştırmacıların ve üniversite öğrencilerinin prototip tasarım ve üretiminin yanı sıra ARGE çalışmaları yapabilmelerine imkan sağlıyor.

Tacikistan'da gerçekleştirilen proje kapsamında Cezeri Laboratuvarı için 3D yazıcı, tarayıcı, lazer kesim ve CNC router cihazları ile masaüstü torna, matkap tezgâhları, bilgisayar, dijital mikroskop, robotik eğitim setleri ve gerekli tüm diğer mekanik-elektronik araç gereçler temin edildi.

Bütün ekipmanları Türkiye’den getirilen laboratuvarın kurulumu sonrası, TİKA tarafından görevlendirilen uzmanlar tarafından da Üniversitenin ilgili bölümlerinden seçilen 20 akademisyene cihazlar ve ilgili yazılımlar ile 3 boyutlu tasarım ve yazıcı eğitimlerine ek olarak robotik programlama konularında 2 hafta süren eğitim gerçekleştirildi.

Eğitimin sonunda katılımcılara, Tacikistan Osimi Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kudrat Davlatzoda’nın de katılımı ile gerçekleştirilen törende sertifikaları verildi.

Sonraki Haber

Türkiye'den Güney Afrika'da FETÖ Esaretinden Kurtarılan Son Osmanlı Diplomatı İçin Yeni Mezar

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Güney Afrika'da görevi başında İngilizler tarafından esir alınan ve 1916'da Johannesburg’da vefat eden son Johannesburg Başkonsolosumuz Mehmet Remzi Bey için yeni mezar yaptırdı. Johannesburg’daki Braamfontein kabristanlığındaki mezarın açılışına,...