Haberler

25 Ekim 2021

TİKA Tarafından Telafer’de Yaptırılan Futbol Sahası Törenle Hizmete Açıldı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Irak’ın Musul kentine bağlı Telafer bölgesinde 2021 Mayıs ayında yapımına başlanan ve kısa sürede tamamlanarak hizmete hazır hale getirilen Telafer El-Selam Futbol Sahasının açılışı, geniş katılımlı bir törenle gerçekleştirildi.

Törene, T.C. Bağdat Büyükelçişi Ali Rıza Güney’in yanı sıra T.C. Musul Başkonsolosu Mehmet Küçüksakallı, TİKA Bağdat Koordinatörü Mustafa Yazıcı, Telafer Belediye Başkanı ve Telafer Kaymakamı ile bölgenin önde gelen temsilcileri katıldı.

Açılış konuşmasında konuşan Büyükelçi Ali Rıza Güney, TİKA’nın Irak’ın bütününde faaliyetlerde bulunduğunu belirterek, DAEŞ işgalinden sonra altyapısı büyük hasar gören Telafer’de, açılışını yaptıkları futbol sahasının bölgedeki gençlerin sosyal yaşamına büyük katkı sağlayacağını belirtti.

Açılışta konuşan TİKA Bağdat Koordinatörü Mustafa Yazıcı ise; DAEŞ işgali sonrası tamamı Türkmen olan Telafer’in eski günlerine dönüşünü sağlamak amacıyla eğitim, sağlık ve sivil altyapı geliştirme alanlarında pek çok proje gerçekleştirdiklerini belirtti. Yazıcı bölgede faaliyette bulunan aşırı örgütlerin gençler üzerindeki etkilerini kırmak ve bölge gençlerine yeni bir sosyal alan açmak amacıyla uluslararası standartlarda bir futbol sahasının yapımı kararını aldıklarını söyledi. Sahanın sadece Telafer değil çevre bölgelerden 50’den fazla kulüp tarafından kullanılacağını da sözlerine ekleyen Yazıcı, TİKA’nın bugün olduğu gibi bundan sonra da bölge Türkmenlerinin yanında olacağını kaydetti.

Açılışı gerçekleştirilen Telafer El-Selam Futbol Sahası uluslararası standart ölçülere sahip olmasının yanı sıra gece maçlarınınım da yapılmasına imkan sağlayan aydınlatma sistemlerine de sahip.

 

Sonraki Haber

TİKA'dan Togo'daki Hastaneye Kuvöz Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Togo'nun başkenti Lome'deki bir hastaneye 6 adet kuvöz temin etti. Kuvözler, Türkiye'nin Lome Büyükelçisi Esra Demir, Togo Sağlık Bakanlığı Genel Sekreteri Midamegbe Akakpo, Centre Hospitalier Universitaire Slyvanus Olympio Hastanesi Müdürü Dr. Agbobli...