Haberler

30 Mayıs 2013

TİKA Tarafından Yapılan Türk-Afgan Polis Eğitim Merkezi Vardak Valiliğine Devredildi

Vardak Vilayeti Meydan Şehir İlçesinde yapımı Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen ve 2009 yılından bu yana Vardak İl İmar Ekibinin (PRT) kontrolünde Afgan polislerinin eğitimleri için hizmet veren Türk-Afgan Polis Eğitim Merkezi, düzenlenen törenle Vardak Valiliğine devredildi.

Teslim törenine, Vardak Valisi Abdul Mecit Hugyani, Vardak Emniyet Müdürlüğü, Vardak İstihbarat Başkan Yardımcısı, T.C. Kabil Büyükelçiliği, TİKA, Vardak İl İmar Ekibi yetkilileri ve yerel birim amirleri katıldı.

Afganistan’da idari ve sivil altyapıların geliştirilmesine yönelik projelerden biri olan Vardak Vilayeti Polis Eğitim Merkezi projesi 2009 yılında tamamlandı. Söz konusu merkezin inşaatı, çok amaçlı spor sahası, mutfak binası, su kuyusu yapımı, TİKA tarafından tamamlanarak Afgan polisinin ve Vilayet halkının hizmetine sunuldu.

Türk eğitmenler tarafından verilen eğitimlerin sona ermesiyle, seksen öğrenci kapasiteli eğitim kompleksi TİKA tarafından boya ve tamirat-tadilat işlemleri yapılarak Vardak Valiliğine devredildi. Vardak Valiliğine devredilen Türk-Afgan Polis Eğitim Merkezi, Afgan polisinin kontrolünde eğitim faaliyetlerine devam edecek.

TÜRK-AFGAN POLİS EĞİTİM MERKEZİ
2006 yılı Aralık ayında Vardak PRT-PEM bünyesinde başlayan ve 3’er aylık sürelerle devam eden Vardak Polisine yönelik Temel Polis Eğitimi kursları 28 Mart 2013 tarihinde sona erdi. Bu süre zarfında 39 dönem Temel Polis Eğitimi kursu düzenlenmiş olup, kurslarda toplam bin 378 Vardak polisi eğitim gördü. Temel Polis Eğitim Kursunda, İnsan hakları, Polis etiği, İlk yardım ve Hijyen konuları, Kontrol noktasında araç kontrolü, Karakol güvenliği, Genel güvenlik, Silah kullanımı ve bakımı, Uyuşturucuyla mücadele, Trafik kuralları, Terör, İstihbarat, Mayınlar ve Patlayıcılar konularında kursiyerlere eğitim verildi.

Temel Polis Eğitiminin yanı sıra Vardak polisine 6 ve 3’er aylık sürelerle değişik konularda Emniyet Genel Müdürlüğü Uzman Eğiticileri tarafından Kısa Süreli Hizmet İçi Eğitim Kursları düzenlenmiş olup bu kurslarda toplam 175 Vardak Polisine eğitim verildi.

Vardak Polisin EGM Uzman Eğiticileri Tarafından verilen Hizmet İçi Eğitim Kurslarından ise Terörle mücadele, Suç soruşturma teknikleri, VIP koruma, Olay yeri inceleme, Bilgi toplama usül ve yöntemleri, Polis eğiticilerin eğitimi, Trafik, Kaçakçılık ve Uyuşturucu ile mücadele ve Mesleki gelişim konularında eğitimler düzenledi.

Sonraki Haber

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, Türkmenistan Ziyareti Kapsamında TİKA'nın Gerçekleştireceği Restorasyon Projeleri İçin İşbirliği Protokolü İmzalandı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Türkmenistan’a gerçekleştirdiği ziyaret kapsamında Türkiye ve Türkmenistan için oldukça önemli tarihi şahsiyetlere ait türbelerin yeniden inşası ve restorasyonu projelerine ilişkin taslak protokoller, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov nezaretinde...