Haberler

12 Ekim 2022

TİKA Tarafından Yenilenen İşitme Engelliler Okuluna Donanım Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Afganistan’da bulunan işitme engelliler okulunda yenileme çalışması gerçekleştirdi. Okulun ihtiyaç duyduğu donanım desteği de sağlandı.

TİKA, Afganistan’ın Herat şehrinde bulunan İşitme Engelliler Meslek Okulu’nun binasında bakım ve onarım çalışması gerçekleştirdi. Okulun fiziki altyapısını iyileştiren TİKA, okula teknolojik donanım ve eğitim malzemesi desteğinde bulundu.

Yenilenen okulun açılış törenine; T.C. Herat Başkonsolosu Sinan İlhan, Teknik ve Mesleki Eğitim Müdürü Envarülhak Jemen, TİKA Herat Koordinatörü Arafat Deniz, Türkiye Maarif Vakfı Herat Afgan-Türk Okulları Müdürü İnal Çelikçi ve meslek okulunun öğretmenleri ile öğrencileri katıldı.

T.C. Herat Başkonsolosu İlhan, törende yaptığı konuşmasında Türkiye’nin her zaman Afganistan’ın yanında olduğunu ve Türkiye’de bulunan eğitim standartını bugün işitme engelliler okulunda görmenin mutluluğunu paylaştığını ifade etti.

TİKA’ya ve Türkiye’ye teşekkür

Öğrenci sıra-masası, kırtasiye malzemeleri, öğrenci çantası, resim ile bilgisayar malzemelerinin teslim edildiği törende söz alan Teknik ve Mesleki Eğitim Müdürü Jemen ise Türkiye Cumhuriyeti iyi ve kötü günde Afganistan halkının elinden tuttuğunu belirterek desteklerinden dolayı TİKA’ya ve Türkiye’ye teşekkür etti.

Törende konuşan TİKA Herat Koordinatörü Deniz, TİKA’nın Afganistan’da yaşanılan insani ve ekonomik kriz şartlarında yapılan faaliyetler ve projelerle halka bir umut ve fırsat verme gayesini takip ettiklerini sözlerine ekledi.

Deniz, konuşmasının devamında özellikle dezavantajlı gruplar arasında yer alan kişilere destek vermeyi öncelediklerini ve böylece engelli bireylerin toplumla uyumunu hedeflediklerini kaydetti.

2012 yılında eğitim hayatına başlayan İşitme Engelliler Meslek Okulu, 150’si erkek, 150’si kız olmak üzere toplam 300 işitme engelli öğrenciye eğitim verdi.

Sonraki Haber

TİKA’dan Cezayirli Uzmanlara Turizm Eğitimi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile T.C. Milli Eğitim Bakanlığı iş birliğinde Falez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde Cezayirli Turizm Uzmanlarına, Turizm Eğitim Programı (TUREP) kapsamında “İleri Düzey Yiyecek İçecek ve Konaklama Seyahat Hizmetleri...