Haberler

17 Temmuz 2023

TİKA Tarafından Yenilenen Kültür Merkezinde, 15 Temmuz Anma Programı Düzenlendi

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Etkinlikleri kapsamında Sırbistan’ın Sancak bölgesinde bulunan Tutin kentinde anma etkinliği düzenlendi.

Tutin Belediyesine bağlı 15 Temmuz Kültür Merkezinde TİKA tarafından yenileme çalışması yapıldı. Tutin'de gerçekleştirilen çeşitli kültürel aktiviteler, kutlama ve anma programları için kullanılan kültür merkezine gerekli olan donanım desteği sağlandı.

Tamamlanan çalışmaların ardından kültür merkezinde, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla anma programı düzenlendi.

15 Temmuz 2016 gecesi hakkında toplumsal hafızanın diri tutulmasının amaçlandığı etkinlik kapsamında, hain darbe girişiminin arka planı ve millet direnişinin gözler önüne serildiği bir fotoğraf sergisi ve video gösterimi gerçekleştirildi.

Anma programında, T.C. Yeni Pazar Başkonsolosu Başar Başol ve Tutin Belediye Başkanı Salih Hot da yer aldı.

Başkonsolos Başol burada yaptığı konuşmasında, kültür merkezinde gerçekleştirilen anma etkinliğinin yaşanan hain darbe girişiminin etkin bir şekilde anlatılması konusunda büyük önem taşıdığını belirtti.

Programda söz alan Başkan Hot sözlerine, Türk halkı için büyük önem taşıyan demokrasi zaferinin yıl dönümünde bölge halkının da aziz şehitlerimiz için duyduğu derin üzüntüyü belirterek başladı.

Hot, TİKA’nın bölgede gerçekleştirdiği bütün projelerde olduğu gibi kültür merkezi tadilatı ve donanımı projesinin de Tutin Belediyesi için çok önemli bir ihtiyaca karşılık verdiğini belirterek bu kıymetli proje için TİKA’ya ve Türk halkına teşekkürlerini sundu.

Programın sonunda “Milletin Zaferi 15 Temmuz” isimli kitap tercümesi katılımcılara hediye edildi.

Sonraki Haber

TİKA, 15 Temmuz Şehitlerinin Hatırasını Pakistan’da Yaşatıyor

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında Pakistan'ın Karaçi şehrindeki bir parka 15 Temmuz şehitleri adına 251 adet fidan dikildi. Pakistan’ın Karaçi şehrinin güneyinde yer alan parkta düzenlenen programa; T.C. Karaçi Başkonsolos Yardımcısı Oğuz Kozanlı,...