Haberler

14 Nisan 2016

TİKA Tarafından Yenilenen Taşkent Türk İlköğretim Okulu Açıldı

TİKA Tarafından Yenilenen Taşkent Türk İlköğretim Okulu Açıldı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından tadilat ve donanımı gerçekleştirilen T.C. Milli Eğitim Bakanlığı Taşkent Türk İlköğretim Okulu törenle açıldı.

Açılış törenine, TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, T.C. Taşkent Büyükelçisi Namık Güner Erpul, Büyükelçilik mensupları, TİKA Taşkent Program Koordinatörlüğü çalışanları, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı.

1993 yılında eğitim-öğretime başlayan ve hâlihazırda 14 Türk öğretmenin görev yaptığı Taşkent Türk İlköğretim Okulunda 180 öğrenci öğrenim görüyor. 2007 yılında mevcut yerleşkesine taşınan okulun fiziki koşullarının süreç içerisinde kötüleşmesi nedeniyle, Taşkent Büyükelçiliğimizin talebi doğrultusunda, okuldaki derslikler tamamen yenilendi, ayrıca, yeni bir ana sınıfı binası, 140 kişilik toplantı salonu, veli bekleme odası ve spor sahası inşa edilerek okulda ihtiyaç duyulan tüm ekipman ve eğitim araç gereçleri temin edildi.

Türkiye ve Özbekistan milli marşlarının okunmasıyla başlayan törenin açılış konuşmasını yapan Taşkent Türk İlköğretim Okulu Aile Birliği Başkanı Şenay Aydoğan, okulu tamamen yenileyerek öğrencilere modern bir ortamda eğitim imkânı sağlayan TİKA’ya teşekkürlerini iletti.

TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam da öğrencilere hitaben yaptığı konuşmasında, “İlim ve marifet dünyayı geliştiren temel sütunlardan biridir. Sizin de göreviniz ülkemize, vatanımıza layık evlat olarak yetişmek ve Türkiye ile Özbekistan arasındaki dostluk ilişkilerinin pekişmesine katkı sağlamaktır” ifadelerini kullandı.

Kurdele kesiminin ardından, beraberindeki heyet ile birlikte okulu gezen TİKA Başkanı Çam, öğrenciler ile bir süre sohbet etti ve hediyeler dağıttı. 

Sonraki Haber

43 Ülkeden TİKA Yerel Personeli Ankara’da Buluştu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Ankara’da düzenlenen eğitim programı 43 farklı ülkeden TİKA yerel personelini bir araya getirdi. Yönetici Asistanlığı Mesleki Gelişim Eğitim Programı’nı tamamlayan 43 ofis çalışanına sertifikaları TİKA Başkanı Dr....