Haberler

20 Eylül 2016

TİKA Tarafından Yenilenen Zallher Mustafa Kemal Atatürk Okulu Hizmete Açıldı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Arnavutluk'taki eğitim projelerine devam ediyor. Başkent Tiran yakınlarındaki Zall Herr bölgesinde bulunan Mustafa Kemal Atatürk İlköğretim Okulu’nun tadilatı ve donanımı TİKA tarafından tamamlanarak gerçekleştirilen törenle yeni öğretim yılında hizmete açıldı.

TİKA, Arnavutluk’ta gerçekleştirdiği projelere yenilerini eklemeye devam ediyor. Bu kapsamda Arnavutluk’ta tarımda sağlığa, eğitimden idari sivil altyapıların desteklenmesine kadar birçok projeyi hayata geçiren TİKA tarafından başkent Tiran yakınlarındaki Zall Herr bölgesinde bulunan Mustafa Kemal Atatürk İlköğretim Okulu’nun tadilatı ve donanımı tamamlanarak gerçekleştirilen törenle yeni öğretim yılında hizmete açıldı.

Törene Türkiye’nin Tiran Büyükelçisi Hidayet Bayraktar, TİKA Tiran Koordinatör Yardımcısı Uğur Ferhat Korkmaz, Eğitim Müşaviri Yahya Irmak, TİKA Koordinatör Yardımcısı Helona Kayserilioğlu, Okul Müdürü Liri Neziri, Kamez Eğitim Müdürlüğü yetkilileri, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

T.C. Tiran Büyükelçisi Bayraktar, TİKA'nın gayretli çalışmaları sonucu, okulun tadilatı ve donanımıyla ilgili verilen sözü tuttuklarını dile getirerek Türkiye'nin eğitim alanında Arnavutluk'a önemli desteklerde bulunduğunu vurguladı. FETÖ’nün başta Arnavutluk olmak üzere birçok ülkede eğitim kisvesiyle faaliyet gösterdiğine dikkati çeken Bayraktar, Türkiye olarak TİKA, Maarif Vakfı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Yunus Emre Enstitüsü ile Arnavutluk'ta eğitime daha fazla katkı yapmaya hazır olduklarını ve Türkiye’nin bu güce sahip olduğunu söyledi.

Zallherr Mustafa Kemal Atatürk Okulu Müdürü Liri Neziri, TİKA'nın daha önce de okula yardımda bulunduğunu, ancak bu kez yapılan yardımın, okula köklü bir değişim getirdiğini söyledi. Tadilattan önce okul binasının yıkılmaya yüz tuttuğunu dile getiren Neziri, törendeki öğrencilerle hep birlikte TİKA’ya ve Türkiye’ye teşekkür etti.

Tören, öğrencilerin şiirleri ve sergiledikleri halk oyunları gösterilerinin ardından sona erdi.

Sonraki Haber

Sudan’da Selzedelere Gıda ve Malzeme Yardımı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Sudan’da Ağustos ayında yağan yağmurlar sonucu oluşan sel felaketinden zarar gören ihtiyaç sahiplerine gıda ve malzeme yardımında bulunuldu. Sudan’da  Ağustos ayının ilk haftasından ve özellikle  10 Ağustos...