Haberler

28 Ekim 2021

TİKA Tarafından Zenitsa Kapalı Tip Cezaevinde Dikim Atölyesi Kuruldu

Bosna Hersek’in en büyük cezaevi olarak hizmet vermekte olan  Zenitsa Kapalı Tip Cezaevinde TİKA tarafından dikim atölyesi kuruldu.

Federasyon bünyesinde hizmet veren cezaevlerinde yatan hükümlüler ve görevli gardiyanların yazlık ve kışlık kıyafet ihtiyaçlarının giderilmesi ve hükümlülerin tekrar sosyal hayata kazandırılması, üretime dâhil edilmesi yoluyla ıslah edilmesi ve gelir getirici faaliyetler kapsamında TİKA tarafından 100 kişinin istihdam edilebileceği tam donanımlı bir dikim atölyesi kuruldu. TİKA Başkan Yardımcısı Dr. Mahmut Çevik, Federal Adalet Bakanı Sn. Mato Yoziç, Zenitsa-Doboj Kantonu Eğitim, Bilim, Kültür ve Spor Bakanı Sn. Spahija Kozlic, Cezaevi Müdürü Redzo Kahric, TİKA Saraybosna Program Koordinatörü Muhammed Ünal, dikim atölyesinde görevli mahkûmlar, eğitmenler ve basın mensupları katılımıyla dikim atölyesinin açılışı gerçekleştirildi.

Açılışta konuşan TİKA Başkan Yardımcısı Dr. Mahmut Çevik; Bosna Hersek’in kalkınma çabalarına ülke içi dinamikleri ve ahlaki değerleri dikkate alarak destek sağlandığını belirtti. Bugüne kadar Balkanlarda hayata geçirilen 5 bin proje içerisinde ilk defa bir cezaevinde üretim atölyesinin kurulduğunu ifade etti. Cezalarını çeken mahkûmların vermiş olduğu mücadele ruhuna saygı duyduğunu, hayallere ve umutlara kelepçe vurulamadığının bugün hayata geçirilen proje ile bir daha görüldüğünü belirterek sözlerini tamamladı. 

Zenitsa-Doboj Kantonu Eğitim, Bilim, Kültür ve Spor Bakanı Spahija Kozlic ise Türkiye’nin Bosna Hersek’te yürüttüğü binlerce projeyle ülke halkına destek sağladığını vurgulayarak benzeri projelere devam edileceğini kaydetti.

Cezaevi Müdürü Redzo Kahric de dikim atölyesinde çalışacak mahkûmların hem kendilerine hem de ailelerine faydalı olacaklarını belirterek “TİKA’nın desteğiyle kurulan tam donanımlı dikim atölyesi sayesinde ihtiyaç duydukları kıyafet, koruyucu maske ve benzeri ürünleri kendi bünyelerinde üretebileceklerini ifade etti.

 

Sonraki Haber

TİKA’dan Moğolistan’da Temiz Su Erişimine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Moğolistan’ın Sühbaatar Vilayetinde 3 adet su kuyusu açtı. Başkent Ulanbator’dan yaklaşık 600 km mesafede bulunan Sühbaatar vilayeti coğrafi konumu itibariyle bozkırda bulunması nedeniyle son yıllarda küresel ısınmadan en...