Haberler

20 Temmuz 2023

TİKA, Tarım ve Hayvancılık Faaliyetleri ile Arakanlı Müslümanlara Desteğini Sürdürüyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Bangladeş’in Bhasan Char adasına yerleştirilen Arakanlı Müslümanlara desteğini sürdürüyor.

2017’de ev ve dükkânlarının yakılması ve kendilerine yönelik şiddet ve saldırıların dayanılmaz boyuta erişmesi sonucu yaklaşık 750 bin Arakanlı, Myanmar’ı terk ederek Bangladeş’e sığınmıştı.

Cox’s Bazaar’daki mülteci kamplarına yerleştirilen Arakanlı Müslümanların sayısı 1 milyonu aşması üzerine harekete geçen Bangladeş hükümeti, son 60 yıl içerisinde oluşan adalardan birisi olan Bengal Körfezi’ndeki Bhasan Char adasını iskâna açarak 100 bin mültecinin yerleştirilebileceği yeni bir yaşam alanı oluşturdu.

2021 yılında başlanan nakil çalışmaları kapsamında şimdiye kadar adaya 30 bin Arakanlı Müslüman yerleştirildi. Bu sayının birkaç yıl içerisinde 100 bin kişiye ulaşması hedefleniyor.

Uluslararası kuruluşlar adada yardım faaliyetleri yürütmeye başladı

9 Ekim 2021 tarihinde Birleşmiş Milletler (BM) ve Bangladeş arasında, Bhasan Char adasındaki insani yardım faaliyetlerine yönelik mutabakat muhtırasının imzalanmasının ardından harekete geçen uluslararası kuruluşlar, adada yardım faaliyetleri yürütmeye başladı.

Bu kapsamda adada faaliyet gerçekleştirilen ilk yardım kuruluşlarından biri olan TİKA, Bangladeş İşbirliği ve Hukuki Yardım Birliği (ACLAB) ile iş birliği yaparak, adada tarım ve hayvancılık alanında proje geliştirdi.

TİKA, Bangladeş İşbirliği ve Hukuki Yardım Birliği (ACLAB) ile iş birliği yaparak, adada tarım ve hayvancılık projeleri geliştiriyor. İşgücü fazlasının üretime dâhil edilmesi amacıyla 1 hektarlık alanda sebze bahçeleri kuruldu. 11 farklı sebze türünün ekildiği bahçeden ilk hasatta 1500 kg sebze üretimi hedefleniyor.

Adanın iklim koşulları bazı sebze türlerinin yılda 3 kez ürün vermesine olanak tanıdığından; kabak, bamya, patlıcan ve fasulye ekimi daha çok tercih ediliyor.

Aynı zamanda büyükbaş hayvancılık alanında da çalışmalar yürüten TİKA, Adada ilk olma özelliği taşıyan büyükbaş hayvan ahırı inşa ederek 16 adet büyükbaş hayvan temin etti. İlk etapta günlük 30 litre süt elde edilerek adada yaşayan halka taze süt temini sağlanacak.

TİKA tarafından hayata geçirilen tarım ve hayvancılık faaliyetleri ile Arakanlı Müslümanların daha iyi yaşam koşullarına sahip olmaları ve kendi geçimlerini sağlamaları hedeflendi.

Sonraki Haber

Afganistan’da Yayın Yapan Eğitim Kanalına TİKA’dan Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) destekleriyle Afganistan genelinde eğitim ve kültür programları yayınlayan Miraç TV bünyesinde 2 stüdyo kuruldu. Ülkede nüfusun büyük bir kısmının okur-yazar olmaması ve üniversite seviyesinde eğitime erişimin sınırlı olmasından...