Haberler

17 Nisan 2014

TİKA Tunus'ta Ekolojik Kalkınmaya Destek Oluyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı, Tunus Sidi Amor Ekolojik Sürdürülebilir Kalkınma Topluluğu ile işbirliği yaparak Tunus’ta Seramik Atölyesi ve Mesleki Formasyon Merkezi kurulumu çalışmalarına başladı.

Tunus’ta resmi olarak faaliyet gösteren Sidi Amor Ekolojik Sürdürülebilir Kalkınma Topluluğu ekolojik ve kırsal kalkınmayı hedefleyen projeler uygulamakta olan önemli bir sivil toplum kuruluşu olma özelliği taşıyor. Nitelikli seramik, mozaik ve mermer işçiliğini geliştirme, ekolojik kalkınma öncelikli üretim modeli uygulamaları ile meslek edindirme kursları derneğin öncelikli faaliyetleri arasında yer alıyor.

Proje kapsamında, 70 metrekarelik alan üzerine kurulması öngörülen Seramik Atölyesi ve Mesleki Formasyon Merkezi kurulumu için gereken inşaat yapımı ve seramik atölyesi teknik ekipmanları TİKA tarafından sağlanıyor. Proje ile, ekolojik kalkınmaya , nitelikli istihdam ve mesleki eğitime katkı sağlanması hedefleniyor. Tunus’ta işsizliğin küçük ölçekli üretim atölyeleri kurulması yolu ile azaltılmasına ve mesleki formasyon merkezlerinin farklı sektörlerde yaygınlaştırılmasına katkı sağlanması amaçlanıyor. Ayrıca Seramik Atölyesi ve Mesleki Formasyon Merkezinde işsiz gençlere yönelik meslek edindirme ve istihdam amaçlı bir destek programının uygulanması da öngörülüyor.

Tunus’ta 2012 yılında idari ve sivil alt yapıların desteklenmesi ile başlayan TİKA projeleri, sosyal, kültürel ve eğitsel alt yapıların desteklenmesi, üretim sektörlerini geliştirmeye yönelik teknik donanım desteği ve kapasite artırım projeleri, emniyet, sağlık, turizm ve tarım alanları başta olmak üzere mesleki eğitim ve teknik işbirliği programları ile çeşitlenerek devam ediyor.

Sonraki Haber

Güney Sudan'da Sağlık Alanında Çalışmalar Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından, Güney Sudan’da sağlık alanında kapasitenin artırılması kapsamında temin edilen iki adet ambulans Güney Sudan Sağlık Bakanlığı yetkilerine teslim edildi. Güney Sudan’da 2013 yılı sonunda başlayan ve halen sürmekte...