Haberler

08 Mayıs 2015

TİKA Türkiye İle İlişkilerimizde Büyük Önem Taşıyor

Makedonya Cumhurbaşkanı Gyorge İvanov, verdiği bir demeçte, Türkiye ile Makedonya arasındaki ilişkileri, Makedonya'da, bölgede ve dünyadaki gelişmeleri değerlendirdi.

Türkiye ile Makedonya arasındaki ilişkilerin Makedonya'nın bağımsızlığının ardından hızlı bir şekilde geliştiğini anlatan İvanov, "Türkiye bizi tanıyan ve diplomatik ilişkiler kuran, karşılaştığımız sorunların çözümünde yardımcı olan ilk ülkelerden biri" diye konuştu.

İvanov, iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesinde, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) önemli bir rolü bulunduğuna işaret ederek, TİKA'nın sadece Makedonya'daki Türk toplumunun değil, diğer toplumların da ihtiyacı olan konularda yardımcı olduğunu söyledi.

TİKA'nın uyguladığı projelerin Makedonya toplumlarının talepleri doğrultusunda çalıştığını gösterdiğini belirten İvanov, TİKA'nın iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesine büyük katkı sağladığını vurguladı.

İvanov, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile daha başbakanlığı döneminden bu yana dostane bir ilişki içerisinde olduğunu ifade ederek, Başbakan Ahmet Davutoğlu, TBMM başkanları ve bakanlarla da karşılıklı güven duygusu üzerine inşa edilen benzer dostane ilişkilere sahip olduğunu vurguladı.

KAYNAK: AA

 

Sonraki Haber

TİKA Karadağ’da Eğitim Alanında Desteğe Devam Ediyor

Karadağ’ın Kolaşin şehrinde bulunan Braça Seliç Meslek Lisesi’nin Bilgisayar Sınıfı donanımı ve okul altyapı yenileme çalışmaları Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından tamamlanarak hizmete açıldı. TİKA, Karadağ’da gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor. Özellikle...