Haberler

26 Temmuz 2014

TİKA Türkmenistan'da Sağlık Alanında Faaliyetlere Devam Ediyor

Türkmenistan’da Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ile Türkmenistan Sağlığı Koruma ve İlaç Sanayisi Bakanlığı ile işbirliğinde İnsan Kaynaklarının İyileştirilmesi Projesi başlatıldı.

TİKA Türkmenistan’da kamu kurum ve kuruluşlarının personelleriyle Türkiye tecrübesinin paylaşılmasına yönelik projelerine devam ediyor. Bu çerçevede 2008-2010 yılları arasında Türkmenistan Sağlığı Koruma ve İlaç Sanayisi Bakanlığı ile İşbirliğinde gerçekleştirilen İnsan Kaynaklarının İyileştirilmesi Projesi 2014 yılında yeniden başlatıldı.

Türkmenistan Sağlığı Koruma ve İlaç Sanayisi Bakanlığı, Türkmen doktorların Travmatoloji, Nörocerrahi, Omurga ve Kemik cerrahisi, Endoskopi cerrahisi, Onkoloji, Çocuk ve Kadın Hastalıkları, Kardiyoloji, İç hastalıkları Terapisi, Üroloji, dallarında Türkiye’de eğitim alması ve karşılıklı tecrübe alışverişinde bulunulması talebinde bulundu. Proje kapsamında söz konusu talep TİKA tarafından olumlu değerlendirilerek 2014 yılı için planlanan eğitim programlarının gerçekleştirilmesine başlandı.

Bu kapsamda Türkmen Doktorları için iki haftalık bir eğitim programı düzenlendi. Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde gerçekleştirilen eğitim programına Nörocerrahi ve Üroloji dallarında görev yapmakta olan Türkmenistan’ın Uluslararası Sağlık Merkezi, S. A. Niyazov Teşhis ve Tedavi Merkezi ile çeşitli vilayet hastanelerinden 10 Türkmen doktor katıldı.

Eğitim programı bitiminde düzenlenen sertifika töreninde TİKA’ya teşekkürlerini sunan Türkmen doktorlar, eğitim esnasında elde ettikleri yeni bilgi ve becerileri kendi ülkelerinde kullanacaklarını dile getirdiler. Verilen eğitimlerin kendileri için önemli olduğunu ifade eden doktorlar, branşları ile ilgili yeni gelişmelerden haberdar olma imkânını bulduklarını ve eğitim programlarının devam etmesinin iki ülke açısından da faydalı olacağını söylediler.

2014 yılında planlanan eğitimler, hastanelerde görev yapmakta olan Travmatoloji ve İç Hastalıkları branşlarında her branştan beş kişi olmak üzere iki doktor grubuna yönelik 07-20 Eylül 2014 tarihleri arasında gerçekleştirilecek eğitimlerle devam edecek.
Türkmenistan’da son yıllarda sağlık alanında önemli yatırımlar yapılmakta olup, son teknolojik ekipmanlarla donatılmış yeni hastane ve tedavi merkezlerinde çalışacak uzmanların yetiştirilmesine de önem veriliyor. 20 Temmuz’da Sağlık 2014 adlı uluslararası sağlık fuarı düzenleyen Türkmenistan, dünyada sağlık alanında yaşanan gelişmeleri de yakından takip ediyor. Devlet, yapılan sağlık yatırımlarıyla Türkmen halkının tedavi ihtiyacının tamamını ülke içinde karşılamayı hedefliyor.

Sonraki Haber

Burkina Faso'da Faaliyetler Aratarak Devam Edecek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Burkina Faso’nun Réo Bölgesi’nde bulunan Gumedi Kasabası köylülerinin üretim imkânlarının geliştirilmesine yönelik Piakoro Derneği ile işbirliğinde başlatılan proje kapsamında 8 adet değirmen desteğinde bulunuldu. TİKA Burkina Faso’da gerçekleştirdiği...