Haberler

17 Kasım 2018

TİKA Uganda’da Yetimlerin Yüzünü Güldürdü

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Sena Foundation işbirliğinde Uganda’da 203 yetim öğrenciye okul ve kırtasiye yardımında bulunuldu.

TİKA tüm dünyada olduğu gibi Uganda’da yetimlerin yüzünü güldürüyor. Bu kapsamda Uganda’daki farklı bölge ve köylerden eğitim almak üzere Kampala’ya gelmiş olan 203 yetim öğrenciye kurşun kalemden deftere, okul kıyafetinden çantaya kadar hazırlanan malzemeler düzenlenen törenle verildi. 

Törende Sena Foundation yetkilileri iki ülke arasındaki bağları güçlendirmeye yönelik bu destekten dolayı TİKA’ya teşekkürlerini iletti. Aldıkları hediyelerden dolayı mutluluğu gözlerinden okunan yetimler ise Türkiye’ye ve TİKA’ya teşekkür etti.

Uganda’da temel bir ihtiyaç olan eğitim hizmetine erişim, özellikle yoksul ve yetim öğrenciler için en büyük zorluklardan bir tanesi olarak yer alıyor.

Resmi verilere göre, Uganda’da ilkokul çağında eğitim gören öğrencilerin sayısı 8 milyon civarında ve bu öğrencilerin %15’lik kısmı yetim öğrencilerden oluşuyor.

2013 yılından beri Uganda’da çeşitli projelere imza atan TİKA, 2017 yılında başkent Kampala’da ofis açarak proje alanlarını genişletmeyi hedeflemekte, eğitim, sağlık, tarım, hayvancılık, su ve sanitasyon sektörlerinde yeni projeler gerçekleştirmek üzere çalışmalar yürütüyor.

Sonraki Haber

Güney Afrika Cumhuriyeti İslam Fıkıh Konseyi’nden Türkiye’ye Ziyaret

Güney Afrika Cumhuriyeti İslam Fıkıh Konseyi’nin 8 üyesi Türk İşbirliği ve Koordinasyona Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) davetlisi olarak Türkiye’ye geldi. Konsey üyeleri 5 günlük ziyaret programında Diyanet İşleri Başkanlığı, Türkiye Diyanet Vakfı, İslam Araştırmaları Merkezi (İSAM),...