Haberler

09 Nisan 2015

TİKA Uluslararası Kamu Markası Ödülüne Layık Görüldü

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) 2015 Türk Patent Ödülleri kapsamında Uluslararası Kamu Markası ödülüne layık görüldü. Türk Patent Enstitüsü (TPE) Uluslararası Kamu Markası ödülünü TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam’a Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan verdi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Türk Patent Enstitüsü tarafından, sınai mülkiyet hakları konusunda toplumda farkındalık yaratılması, sanayicileri, akademisyenleri ve diğer tüm kesimlerce inovasyona daha fazla önem verilmesi amacıyla düzenlenen Türk Patent Ödüllerinin dördüncüsü  Ankara’da gerçekleştirildi.

Çeşitli kategorilerde belirlenen ödüller sahiplerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından takdim edildi. Akademisyenler, sanayiciler, buluş sahipleri, araştırmacılar, sivil toplum kuruluşları, kamu ve özel kurum/kuruluşlarla birçok ülke elçiliklerinden üst düzey temsilcilerin ve bürokratların davetli olduğu organizasyonda, Patent, Marka, Endüstriyel Tasarım ve Coğrafi İşaret alanlarında ödüller verildi.       

Patent Ödülleri, sınai mülkiyet bilincinin oluşturulması ve bu hakların yaygın kullanımının sağlanması, firmalar tarafından, marka, patent ve tasarım konularında ulusal ve uluslararası alanda rekabet gücü yüksek ve özgün ürünler yaratılması, yeni patentler için daha fazla kaynak ayrılması ve daha çok çalışılması gerekliliğine dikkat çekmesi açısından önem taşıyor.

Ödül töreni çerçevesinde patent ligi, en fazla uluslararası patent başvurusu yapan firma, en fazla patent başvurusu yapan üniversite, kadın buluşçu, en fazla marka başvurusu, uluslararası marka başvurusu yapan firma, uluslararası markalaşmaya en fazla yatırım yapan firma, en fazla tasarım, uluslararası tasarım başvurusu yapan firma, ülkemizde en fazla coğrafi işaret tescili yapan şehir, marka şehir gibi kategorilerde ödüller sahiplerini buldu. Bu kapsamda TİKA, 2015 Türk Patent Ödülleri kapsamında Uluslararası Kamu Markası ödülüne layık görüldü. Türk Patent Enstitüsü (TPE) Uluslararası Kamu Markası ödülünü TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam’a Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan verdi.

Sonraki Haber

Afganistan'da Kabil Askeri Lisesi'ne Teknik Donanım Desteği

Kabil Askeri Lisesi’nin kazan dairesi ve 200 KVA’lık trafo kurulumu Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından tamamlandı. 1935 yılında Türkiye tarafından kurulan ve 1940-1950 yılları arasında eğitimci-danışman olarak Türk subaylarının görevlendirildiği Kabil Askeri Lisesi...