Haberler

07 Eylül 2020

TİKA ve AA iş birliğiyle "Online Enerji Muhabirliği Eğitim Programı" Düzenlendi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA)  ve Anadolu Ajansı (AA) iş birliğinde dünyanın farklı bölgelerinden gelen yabancı katılımcılara yönelik  “Online Enerji Muhabirliği Eğitim Programı” düzenlendi. 

AA’nın nitelikli alan muhabiri yetiştirme vizyonu çerçevesinde ve TİKA’nın muhabir yetiştirme programı kapsamında AA Haber Akademisi bünyesinde düzenlenen eğitim programının açılış dersi, video konferans yöntemiyle AA Haber Akademisi Uzman Yardımcısı Büşra Türk’ün moderatörlüğünde gerçekleşti.

Azerbaycan, Cezayir, Gambiya, Gürcistan, Irak, Kazakistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Mozambik ve Ukrayna’dan 30 kursiyerin katıldığı ve eğitim dilinin İngilizce olduğu program, 9 Eylül’e kadar devam edecek. Eğitim sürecinde katılımcılara, enerji haberleri ve kaynakları, enerji diplomasisi, dünyada enerji politikaları ve enerji ekonomisi gibi çeşitli konularda dersler verildi. Açılış dersi TİKA ve AA hakkında yapılan bilgilendirmeyle başlarken, tanıtımın ardından AA Haber Akademisi Müdürü Cihangir İşbilir yaptığı konuşmada, dünya medyasının çifte standartlarının bölgesel medyanın gelişmesinin ne kadar önemli olduğunu gösterdiğini belirtti.

TİKA Eğitim ve Proje Koordinatörü Mustafa Haşim Polat da enerjinin dünya için çok önemli bir enstrüman olduğunu vurguladı. ‘‘Online Enerji Muhabirliği Eğitim Programı” tanıtım ve selamlama konuşmalarının ardından AA’da editör yardımcısı olarak görev yapan Barış Sağlam’ın dersiyle devam etti. Sağlam, katılımcılara haberciliğin temel özellikleri, enerji, enerji ve ekonomi ilişkisi ve temel enerji kaynakları olan petrol, doğal gaz, kömür, nükleer, elektrik ile yenilenebilir enerji kaynakları hakkında bilgiler vererek, enerji alanında haber yazımınının inceliklerini anlattı.

AA ve TİKA’nın nitelikli alan muhabiri yetiştirme vizyonu kapsamında düzenlenen ve üç gün süren eğitim programı video konferans yöntemiyle gerçekleştirildi. TİKA Dış ilişkiler ve Ortaklıklar Dairesi Başkanı Uğur Tanyeli de enerji eğitimi programının online olarak düzenlenen ilk seri olduğunu ve devamının geleceğini söyledi. Tanyeli ayrıca, üç günlük bu programın gazeteciler için oldukça verimli geçtiğini ifade etti.

Sonraki Haber

TİKA’nın Myanmar’ın Kovid19 ile Mücadelesine Desteği Sürüyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Myanmar’ın Kovid-19 salgınıyla mücadelesine katkı sağlamak amacıyla, Rakhayn Eyaletinde görevli sağlık personeline tıbbi malzeme desteğinde bulundu. Kovid-19 ile aylardır başarılı bir şekilde mücadele eden Myanmar’da ve özellikle Rakhayn...