Haberler

05 Ekim 2021

TİKA ve AFAD’dan Yemen’de 3100 Aileye İnsani Yardım Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) işbirliğinde Yemen’in güney batı bölgesinde 3100 aileye insani yardım ulaştırıldı.

TİKA ve AFAD işbirliğinde gerçekleştirilen proje kapsamında Taiz’in El-Muzaffer, El-Kahire ve El-Sala bölgelerinde iç göçmen ve sel mağduru toplam 3100 aileye un, şeker, pirinç, yağ ve hurmadan oluşan yaklaşık 120 ton temel gıda kolileri dağıtıldı.

Gerçekleştirilen dağıtım programına Taiz Valiliği Vali Yardımcısı ve İç Göçmenler Birimi Taiz Bölge sorumlusu Hassan El-Huleydi, TİKA Yemen Koordinatörü Abdullah Sarı ve Taiz Planlama Müdürlüğünden çok sayıda temsilci katıldı.

Vali Yardımcısı el-Huleydi burada yaptığı konuşmada; “Yemenin birçok bölgesinde ciddi mağduriyetler yaşanıyor. Özellikle Taiz’in savaşın başından itibaren Husi Milislerce kuşatma altında tutulmasından dolayı çok büyük mağduriyetler yaşanıyor. Kenar mahallerde içlerinde oturulamayacak derecede hasarlı evler mevcut ve insanlar bu bölgelerde hayatlarını çok zorlu şartlar altında sürdürüyor. Mevsimsel yağmurlar dolayısıyla oluşan seller hayatı çok daha zorlu hale getiriyor. TİKA ve AFAD’ın mağdur durumdaki ailelere ulaştırdıkları insani yardımlardan dolayı Türkiye Devletine teşekkür ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

TİKA Yemen Koordinatörü Abdullah Sarı ise konuşmasında; “Göç İdaresi ve Planlama Bakanlığı yetkililerinin hak sahiplerine ulaşmamızda verdikleri destek için teşekkür ederiz. Taiz Yemenin en büyük şehri olmasının yanı sıra iç savaşın başından bu yana sıcak çatışma bölgesi konumunda bulunuyor. Bu durum zaman zaman devam eden çatışmalardan dolayı çok farklı mağduriyetlere sebebiyet veriyor. Kuzey ve batı bölgelerinden şehre sığınan iç göçmenlerin yanında çatışmalardan dolayı kenar mahallelerden şehrin daha güvenli olan bölgelerine sığınanlar ile bu yükü kaldıramayacak noktaya gelmiştir.” dedi.

 

Sonraki Haber

TİKA’dan Gürcistanlı Arıcılara Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Abhazya Özerk Cumhuriyeti Ekonomi ve Maliye Bakanlığı ile Acara Özerk Cumhuriyeti Tarım Bakanlığı işbirliğinde, ülkede arıcılık sektörünün geliştirilmesi amacıyla çiftçilere arı kovanı ve ekipman desteğinde bulunuldu. Proje kapsamında...