Haberler

30 Eylül 2014

TİKA ve Amexcıd Arasında Mutabakat Zaptı İmzalandı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ve Meksika Uluslararası İşbirliği Ajansı (AMEXCID) arasında somut faaliyetler gerçekleştirebilmek ve işbirliğini güçlendirebilmek amacıyla Mutabakat Zaptı imzalandı.

TİKA ve AMEXCID arasında somut faaliyetler gerçekleştirebilmek ve işbirliğini güçlendirebilmek maksadıyla TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam ile AMEXCID İcra Direktörü Juan Manuel VallePereña arasında bir Mutabakat Zaptı imzalandı. Mutabakat zaptının imza törenin ardından açıklamalarda bulunan TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, TİKA olarak bugün Meksika’daki muadil kuruluşumuz olan Kalkınma Ajansıyla bir işbirliği anlaşması imzaladıklarını belirtti.

Karşılıklı olarak iki ülke arasında ortak projeler gerçekleştirileceğine değinen TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, “Beraber projeler yapacağız. Özellikle diğer üçüncü ülkelerle ilgili tecrübelerimizi paylaşacağız. Orta Amerika ve Güney Amerika’ya yönelik olarak Meksika’nın tecrübelerinden, birikimlerinden yararlanacağız. Meksika tarafı da Orta Asya ve Afrika’daki deneyimlerimizden yararlanmak, bu bölgelerde birlikte çalışmak istemektedir. AMEXCID Direktörü Sayın Perena’ya ve Meksika Ankara Büyükelçisi Sayın Coqui’ye teşekkürlerimi iletiyorum” dedi.

SON İKİ YILDIR LATİN AMERİKA ÜZERİNDE DEĞİŞİK PROJELERİMİZİ GELİŞTİRMEKTEYİZ
Afrika Bölgesi başta olmak üzere değişik ülkelerde ortaklaşa projeler yapacaklarını bildiren TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, “Bu çerçevede tarım, hayvancılık, sağlık, temiz suya erişim, meslek eğitim gibi pek çok alanlarda ortaklaşa uzmanlarımız çalışacak ve proje geliştirecekler. Bu anlaşmayla yeni bir süreci Meksika ile başlatmış olacağız. Bilindiği üzere özellikle 2012’deki Kanun Hükmündeki Kararname değişikliği ile birlikte TİKA coğrafi olarak geniş bir alanda faaliyetlerini artırmakta. Son iki yıldır Latin Amerika ve Karayipler’de faaliyetlerimiz ivme kazanarak devam etmektedir. Bölgede bir ofisin açılmasıyla ilgili süreci başlattık. Latin Amerika’da en uygun ve merkezi olabilecek ülkenin neresi olduğuyla ilgili çalışmalarımız devam etmektedir. Kısa sürede ofisimizin açılmasını planlıyoruz. AMEXCID Direktörü Sayın Perena’ya ve Meksika Ankara Büyükelçisi Sayın Coqui’ye teşekkürlerimi ifade etmek istiyorum” diye konuştu.

AMEXCID Genel Direktörü Juan Manuel Valle Perena da Meksika’nın Türkiye ile ekonomik ilişkilerini geliştirmek istediğini belirterek, “TİKA’nın başarılarını takdir ediyor, örnek alıyoruz. Bu fırsatı değerlendirmek, birlikte projeler yapmak istiyoruz. Afrika, Orta Asya ve Latin Amerika’da işbirliği yapabileceğimize, birbirimizden öğreneceğimiz çok şeyler olduğuna inanıyoruz. Türkiye’de bulunmaktan ve Mutabakat Zaptını imzalamaktan büyük memnuniyet duyuyorum” dedi.

Törende Meksika’nın Ankara Büyükelçisi Martha Barcena Coqui de “Mutabakat Zaptının imzalanmasından büyük mutluluk duyuyorum. Stratejik bir ortaklık kuruldu ve böylelikle birlikte projeler gerçekleştirilebileceğimize inanıyorum. Bizler kardeş ülkeleriz ve ortak kültürlerimiz var” ifadelerinde bulundu.

Sonraki Haber

Moğolistan'da Bayan Ölgiy Iı. Okuluna Eğitim Malzemesi ve Ekipman Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Moğolistan’da sosyal alt yapıların geliştirilmesine yönelik yürütülen eğitim projesi çerçevesinde Bayan-Ölgiy Vilayeti II.Okul’a eğitim ile ilgili malzeme desteği sağlandı. TİKA, Moğolistan’da gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor. Özellikle eğitim...