Haberler

28 Mayıs 2014

TİKA ve Koıca Arasındaki İşbirliği Somutlaştırılacak


Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı Heyeti ile Kore Uluslararası İşbirliği Ajansı Yetkilileri iki kurum arasında işbirliğini somutlaştırmak üzere Seul’de görüşmelerde bulundu.

TİKA ile Kore Uluslararası İşbirliği Ajansı KOICA arasında 2011 yılında imzalanan ve iki ülkenin kalkınmakta olan ülkelere yönelik olarak gerçekleştirilebilecekleri işbirliği alanlarına yönelik Mutabakat Zaptı imzalanmıştı. Söz konusu mutabakat zaptı çerçevesinde 2013 yılı Kasım ayında KOICA yetkilileri TİKA’ya gerçekleştirdikleri ziyaretin devamı olarak somut işbirliği maksadıyla TİKA Başkan Yardımcısı Mehmet Süreyya Er, Dış İlişkiler ve Ortaklıklar Daire Başkanı Dr. Mehmet Yılmaz ve Mühendis Belgin Çağdaş’tan oluşan TİKA Heyeti, KOICA Başkanı Young-Mok Kim ve diğer KOICA yetkilileri ile Seul’de görüşmelerde bulundu.

Görüşmelerde yetkililer tarafından KOICA hakkında bilgi verildi. Türkiye ve Güney Kore’nin geçmişe dayalı dostluklarının olduğu, her iki kuruluşun da ihtiyaç temelli çalışıyor olmasının işbirliğini kolaylaştırıcı bir sebep olduğu belirtildi.

İşbirliğini somutlaştırabilmek maksadıyla potansiyel ülkeler, sektörler ve modaliteler üzerinde duruldu. Özellikle kadın ve çocukların eğitimi olmak üzere eğitim, tarım, enerji üretimi konularının önemi ve birçok ülkede halen suya erişimin ve sanitasyonun olmadığı vurgulanarak, çok amaçlı kombine kırsal projelerin uygulanmasının gerekliliği ifade edildi. İşbirliği alanları olarak Kore’nin otomotiv endüstrisinde ileri olması sebebiyle özellikle araç bakım onarım konusu başta olmak üzere mesleki eğitimler, IT eğitimleri, kapasite geliştirme konularına odaklanılmasına karar verildi. İki ülke arasında mevcut deneyimlerin sahada paylaşılması yönünde olumlu bir bakış açısı oluştu.

KOICA Başkanı Young Mok Kim, Soma’daki maden kazası sebebiyle duyduğu derin üzüntüyü ifade ederek, yaşamlarını yitiren madencilerin ailelerine ve tüm Türk halkına başsağlığı dileğinde bulundu. Ayrıca KOICA Başkanı Young-Mok Kim, işbirliği konusunda Türkiye’nin kendileri için önemli bir ülke olduğunu ve bu kapsamda Ağustos 2014 tarihinde TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam’ı ziyaret edecek olmaktan büyük memnuniyet duyduğunu ifade etti.

Sonraki Haber

Kazakistan'da Jambıl Jabaev Lisesi'ne Dikiş Atölyesi Açıldı

Kazakistan’ın en eski okullarından biri olan, 107 yıldır faaliyet gösteren Jambıl Jabaev Lisesi’ne Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından üç sınıftan oluşan dikiş atölyesi açıldı. TİKA, Kazakistan’da gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor. Bu çerçevede...