Haberler

05 Nisan 2015

TİKA ve Matüsiteb İşbirliğinde Makedonya’da Öğrencilere Burs Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Makedonya Türk Sivil Toplum Teşkilatları Birliği (MATÜSİTEB) işbirliğinde Makedonya’da toplam 1850 öğrenciye burs desteği verildi.

TİKA, Makedonya’da gerçekleştirdiği projelerle çalışmalarına ara vermeden devam ediyor. Bu kapsamda TİKA tarafından Makedonya’da gerçekleştirilen projelere bir yenisi daha eklendi.  MATÜSİTEB işbirliğinde Makedonya’da toplam 1850 öğrenciye burs desteği verildi.

Kısıtlı imkânlar sebebiyle eğitimine devam etmekte zorlanan ilkokul, lise ve üniversite öğrencilerine yönelik 2005 yılından bu yana TİKA ve MATÜSİTEB işbirliğinde eğitim bursu veriliyor. 2005 yılında ülke genelinde 40 öğrenciye verilen burs desteği, 2015 yılında artan taleplere paralel olarak 1.850 öğrenciye ulaştı. Bu kapsamda, 2014-2015 eğitim öğretim yılında 550 ilkokul, 765 lise ve 535 üniversite öğrencisine destek sağlanmaya devam ediyor.

Geçtiğimiz günlerde Üsküp’te düzenlenen törende TİKA Balkanlar ve Doğu Avrupa Daire Başkanı Dr. Mahmut Çevik, TİKA Koordinatörü Teoman Tiryaki ve Türkiye Üsküp Büyükelçisi Ömür Şölendil’in katılımıyla Makedonya genelinden seçilen 1.850 öğrenciye burs dağıtıldı. Törende konuşma yapan TİKA Balkanlar ve Doğu Avrupa Daire Başkanı Dr. Çevik, geleceğin umudu olan çocuklarımıza desteğimizin her zaman devam edeceğini ve geleceğin ancak çocuklarımızla aydınlatılabileceğini ifade etti. Bir toplumun ilerleyebilmesinin en önemli koşulu olan eğitimin sürdürülebilmesinin olmazsa olmazı teşkil ettiğini belirten Dr. Çevik, 2005 yılından beri devam eden karşılıksız burs desteğinde tek amacın eğitim hayatında başarıyı teşvik ederek ülke ve toplumlarda faydalı ve hayırlı işlere vesile olabilme gayesi olduğunu vurguladı.

Türkiye Üsküp Büyükelçisi Şölendil ise geleceğe umutla bakmanın ve toplumlara sağlanacak hizmetlerin ancak yetiştirilen çocuklarla mümkün olabileceğini vurguladı. Verilen burs destekleriyle eğtim hayatının devamlı kılınacağından bahisle, geleceğin gençlerine düşen en önemli görevin kendilerini yetiştirmek olduğunun altını çizen Türkiye Üsküp Büyükelçisi Şölendil, “Sizlerden beklentimiz yüzyıllara dayanan dostluk köprülerini daha da güçlendirecek görevler alabilmeniz ve vatana, millete hayırlı işler yapabilmenizdir” diyerek sözlerini tamamladı.

 

Sonraki Haber

Sultan Alparslan'ın Mezarıyla İlgili Önemli Bilgilere Ulaşıldı

Türklere Anadolu'nun kapılarını açan Malazgirt Fatihi Büyük Selçuklu Sultanı Alparslan'ın türbesini ortaya çıkarmaya yönelik Türkmenistan'ın Merv kentinde Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA)’nın başlattığı kazılarda önemli bulgulara ulaşıldığı bildirildi. Proje Kazı Eş Başkanı Prof....