Haberler

08 Mayıs 2014

TİKA ve Müsiad Arasında Geniş Kapsamlı İşbirliği Protokolü İmzalandı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ve Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği arasında Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği Genel Merkezinde düzenlenen toplantıyla geniş kapsamlı işbirliği protokolü imzalandı.

MÜSİAD ve TİKA arasında çalışma alanları ile çalışanları arasında ortaklık ve işbirliği ilişkilerinin geliştirilmesinin amaçlandığı geniş kapsamlı işbirliği protokolü düzenlenen toplantıyla gerçekleştirildi. MÜSİAD Genel Merkezi’nde düzenlenen Kamunun Değişen Yüzü TİKA konulu toplantıya, MÜSİAD Genel Başkan Yardımcısı Nazım Özdemir, TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, MÜSİAD ve TİKA yetkilileri, farklı kurum ve kuruluşların temsilcileri ile çok sayıda davetli katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan MÜSİAD Genel Başkan Yardımcısı Özdemir, “Dünyaya baktığımızda bizim ne işimiz var diyenlerde var. İşte Somali’de, Afganistan’da ne işimiz var diyenler var. Suriyeli mültecilerin bizim ülkemizde ne işi var diyenler var. Bunlarla bizim işimiz var değil, evet bizim dünyada her yerde işimiz var. İnsanın olduğu her yerde bizim işimiz var diyoruz. Dünyada bir sefalet, açlık ve kölelik varsa bizim oralarda olmak için tarihi, insanlık olarak ve inanç kaynaklı bir sorumluluğumuz vardır. Yeryüzünde bir açlık, sefalet ve zulüm varsa bunun elbetteki karşısında bizi bulması gerekir” dedi.

TİKA’nın gerçekten önemli faaliyetleri olduğunu ifade eden MÜSİAD Genel Başkan Yardımcısı Özdemir, “TİKA ile bizimde aynı tarzda bir misyonumuz var. Yani MÜSİAD ile bir araya gelen insanlar, elbetteki bir iş adamları topluluğudur, kazanç peşindedir ama helal ve temiz kazanç peşindedirler ve gittikleri her yerde kazanmakla birlikte bir rahmet elçisi olma sorumlulukları da vardır. Bizde TİKA ile yaptığımız çalışmalarda bizim bu samimiyetimizi, gayretimizi ve dürüstlüğümüzü görerek, insanlar bizimle olan ilişkilerini daha sıcak tutmak durumunda olacaklardır” ifadelerini kullandı.

TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam ise kurumun faaliyetlerinden bahsetti. Zaman zaman TİKA derken MÜSİAD diyebildiğini ifade eden TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, “Buradan da aslında aynı misyonun bir parçası olarak demek ki bende hissediyorum. TİKA, o dönem Türk dünyası, Orta Asya çalışmaları başlamış, ancak sonradan kanunda da belirtildiği gibi ihtiyaç duyulduğu her noktaya gidilmiş, belli bir süre de gidilememiş. Tabi Türkiye’nin belli bir yeterliliğine ve kapasitesine ancak belli çalışmalar yapabilecek düzeyde katkılar sağlamış. Tabi zaman zamanda önemli çalışmalar yapılmıştır. Faaliyetlere geçmeden önce yapılan bazı gelişmeleri de belirtmek isterim. Türkiye, son 3 yıldır dış yardımlarda ciddi anlamda önemli rekorlar kırmış bulunmaktadır. Türkiye toplam dış yardımları ilk defa 1 milyar dolar üzerine 2011 yılında çıkıyor. Ondan önce de 980 milyon dolardır. Daha sonra 1.3 milyar dolara çıkıyor ve sonrasında 2 buçuk milyar dolara çıkıyor. Hemen hemen her yıl dış yardımlar artışında birinci ya da ikinci olacak şekilde bir artış sergiliyor” diye konuştu.

TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam’ın konuşmasının ardından soru-cevap bölümüne geçildi. Soru-cevap bölümünün ardından MÜSİAD ve TİKA aralarında iyi niyet ve işbirliği anlaşması imzaladı. Anlaşmaya göre taraflar, mali olanaklar, ekipman ve insan kaynakları yeterlilikleri çerçevesinde, taraf ülkelerin yürürlükteki kanunları ve yönetmelikleri göz önüne bulundurarak, verimli ve karşılıklı yarar getirecek işbirliği imkanlarını geliştirmek ve genişletmek amacıyla ortak bir anlayış ve işbirliği oluşturabilecekler. Anlaşmanın uygulanmasının izlenmesi ve işbirliğine ilişkin konuların gerçekleştirilmesi için bir ortak çalışma komisyonu oluşturulabilecek.

Sonraki Haber

Sultan Alparslan ve Merv Tarihi Kaynaklar ve Araştırmalar Uluslararası Çalıştayı I Tamamlandı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Türkmenistan’da yürütülmekte olan Sultan Alparslan’ın Mezarının Bulunması ve Türbe İnşa Edilmesi Projesi kapsamında Ankara’da gerçekleştirilen Sultan Alparslan ve Merv, Tarihi Kaynaklar ve Araştirmalar Uluslararası Çalıştayı tamamlandı. TİKA tarafından...