Haberler

06 Haziran 2023

TİKA ve TRT İşbirliğinde Tacikistan’daki Gençlere Gazetecilik Eğitimi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) işbirliğinde Tacikistan’da gençler için gazetecilik eğitimleri verildi.

Tacikistan’ın başkenti Duşanbe’de gerçekleştirilen iki ayrı eğitimde 180 öğrenciye, sosyal medyada içerik üretimi, hikaye anlatımı, mobil gazetecilik ve video montajlama konularında eğitimler verildi. Eğitimin sonunda mobil gazetecilik tekniklerini kullanarak kendi video çekimlerini yapan gençler final projelerini teslim etti.

İlk eğitim Tacikistan Milli Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencilerine yönelik olarak düzenlendi. Eğitimin kapanış programında konuşan üniversite Rektörü Prof. Dr. Komilcon Hushvahtzoda, öğrencilerin bu kadar kısa bir süre içerisinde ciddi bir gelişme gösterdiklerine şahit olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Hushvahtzoda konuşmasında devamla “Eğitimin yapıldığı bu salon da TİKA’nın eseri. Bu salonun tadilat ve donanımı TİKA tarafından gerçekleştirildi. Önümüzdeki dönemde işbirliğimizin devam etmesini temenni ediyoruz” dedi.

Eğitimin ikinci ayağında ise Duşanbe Uluslararası Kolejindeki lise öğrencilerine yönelik bir eğitim düzenlendi. Eğitimin kapanış törenine T.C. Duşanbe Büyükelçisi Umut Acar, Duşanbe Uluslararası Koleji Müdürü Yunus Emre Koç, TİKA Duşanbe Koordinatörü Hacı İbrahim Erbir ve TRT Gençler İçin Gazetecilik Projesi Koordinatörü Alpay Arı katıldı.

Proje, yapılan kapanış konuşmalarının ardından öğrencilere sertifikalarının verilmesiyle sona erdi.

Sonraki Haber

TİKA’dan Arnavutluk’taki Çiftçi Ailelere Ekipman Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından "Tarımsal Üretimin ve Verimliliğin Artırılması İçin Tarım Makinası Alımı Projesi" kapsamında Arnavutluk’un Lushnje, Elbasan ve Belsh şehirlerine bağlı köylerinde yaşayan ve geçimlerini tarımsal üretimden sağlayan ihtiyaç sahibi 35...