Haberler

03 Şubat 2022

TİKA ve Türk Kızılayı, Anadolu'dan Sudan'a Gönül Köprüleri Kuruyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile Türk Kızılay’ı ve Sudan Kızılayı arasında imzalanan işbirliği protokolü çerçevesinde gerçekleştirilen "Geçim kaynağı ve Meslek Edindirme Projesi" ile Kızılay gönüllüsü olan 39 gence, TİKA tarafından kurulan Sudan – Türk Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi'nde Türk Kızılay'ın katkılarıyla tekstil, elektrik, iklimlendirme ve soğutma, demir-kaynak ve mobilya atölyelerinde giriş seviyesinden ustalık seviyesine kadar mesleki eğitim verildi.

Sudan Kızılayı tarafından belirlenen gençlere tekstil, demir kaynak, elektrik, mobilya ve iklimlendirme-soğutma alanlarında donanımlı bir eğitim verilerek, gençlerin hemen işe başlamaları ve kazandıkları bilgi ve beceriyi ekonomik bir faaliyete dönüştürmelerine imkan sağlamak amacıyla mesleki malzeme desteğinde bulunuldu.

TİKA tarafından Sudan'da 2013'te kurulan Hartum Mesleki Eğiticiler Eğitim Merkezi'nde 5 binden fazla Sudanlı kaynakçılık, mobilya, tekstil, bilgisayar, elektrik, iklimlendirme-soğutma gibi çeşitli alanlarda meslek sahibi oldu.

Eğitim sertifikalarının ve mesleki malzemelerin dağıtımının yapıldığı törene Türkiye'nin Hartum Büyükelçisi  İrfan Neziroğlu, Sudan Kızılayı Genel Sekreteri, Federal İnsan Kaynakları Meclisi Genel Sekreteri, Hartum Valiliğinden yetkililer ile çeşitli STK temsilcileri ve yerel medya kuruluşları katıldı.

Türkiye’nin Hartum Büyükelçisi İrfan Neziroğlu, sertifika teslim töreninin ardından yaptığı açıklamada, "Yarından itibaren her biri kendi işlerini yapmaya başlayacaklar. Sudan’da belki de Afrika’daki en modern teknik eğitim merkezlerinden birini inşa etmiştik. Burayı gerek STK'ler gerekse kamu kurumlarıyla iş birliği içerisinde çok aktif yoğun bir şekilde kullanıyoruz. Gençler burada hayata atılıyorlar. Türk ve Sudan Kızılayı ve TİKA'ya teşekkür ediyorum." dedi.

Sudan Kızılayı Genel Sekreteri Afaf Ahmed Yahya da Türkiye-Sudan ortaklığında Türk halkının ve Türk Kızılayın büyük desteğiyle daha önce benzeri görülmemiş bir proje gerçekleştirildiğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Sevgi, iletişim, milli eğitim değerleri, insani diplomasi, kamu diplomasisi dolu barış ve istikrarı, milli değerleri, yoksul aileleri destekleyen pozitif gönüllülük kavramına yeni bir kilometre taşı ekleyen, milli duyguları da içeren bir proje, yeni bir konsept. Öğren, çalış, kazan ama bir afet durumunda malınla bedeninle başkalarına da destek ol. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum."

TİKA Sudan Koordinatörü Bilal Özden de Sudanlı 39 gencin hayata atılması ve meslek sahibi olmasına vesile olduklarını, projenin TİKA tarafından kurulan Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi ile ilgili farkındalığın artmasına da vesile olduğunu vurguladı.

Özden "Son günlerde hep olumsuz haberlerle gündeme gelen Sudan'da güzel bir haberle ilaç gibi bir proje oldu." değerlendirmesinde bulundu.

Tekstil eğitimi alan öğrencilerden Semmah Ömer, "Çok mutluyum. TİKA ve Türk Kızılayın destekleriyle eğitimimizi tamamladık. Malzeme desteği sağladılar. Bu, geleceğimizi destekleyen çok güzel bir şey. İnşallah bu proje devam eder çünkü birçok kişinin buna ihtiyacı var." diye konuştu.

Proje kapsamında iklimlendirme-soğutma eğitimi alan İbrahim Haşim, "Hamdolsun tecrübe kazandık. Maşallah, tüm imkanlar ve ekipmanların olduğu donanımlı bir ortamda eğitim aldık. Buradan çıkınca hemen dükkan açıp çalışabilecek duruma geldik. Hatta bu alanda talep olursa öğrenci de yetiştirebilirim." dedi.

Ehdaf Hamid de 40 günlük donanımlı bir eğitimin ardından sertifikasını ve hibe edilen ekipmanlarını aldığı için mutlu olduğunu belirterek, duygularını şöyle anlattı:

"Çok fikrim var. Öncelikle, kendimi geliştirip daha büyük bir konuma gelene kadar ufak bir yer açmak istiyorum. Hayallerimiz var. Fırsatları kaçırıyorduk. Şimdi imkanlarımız var ve inşallah ileriye yürüyeceğiz."

Mobilya atölyesinde eğitim alan Abdulmunim Hasan da şunları kaydetti:

"Çok istifade ettik. Makinaların ekipmanların kullanımından dekorasyon, tasarım ve boyamaya kadar her şeyi öğrendik. Eğitmenlerimiz hiçbir şeyimizi eksik etmedi."

 

 

Sonraki Haber

TİKA’nın Destekleriyle Gürcistan’da Organ Nakli Gelişimi Alanında İlk Adım Atıldı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Gürcistan'da organ nakli alanının geliştirilmesi için başlatılan "Organ Bağışı ve Nakil Hizmetlerinin Güçlendirilmesi-Yoğun Bakım Eğitimi" projenin açılışı yapıldı.​ Başkent Tiflis'teki Yüksek Bilimsel Teknolojiler Merkezi'nde düzenlenen açılış törenine...