Haberler

22 Mayıs 2023

TİKA ve Türkiye Adalet Akademisi İş Birliğinde Düzenlenen “Adalet Hizmetleri Eğitim Programı (AHEP)” Tamamlandı

Türkiye Adalet Akademisi tarafından, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) işbirliği ile Azerbaycanlı hâkim adaylarına yönelik olarak, Adalet Hizmetleri Eğitim Programı (AHEP) kapsamında düzenlenen “Adalet Yönetimi ve İhtisas Mahkemeleri” konulu eğitim programı Antalya’da tamamlandı.

Eğitim programına, Azerbaycan’dan 28 hâkim adayı katıldı. Program, Antalya Cumhuriyet Başsavcısı Zafer Koç, Türkiye Adalet Akademisi Başkanı Muhittin Özdemir, Azerbaycan Adalet Akademisi Rektör Yardımcısı Elçin Halefov ve Azerbaycan Hâkim Savcı Kurulu Hâkimlerin Seçim Komisyonu Başkanı Vidadi Jafarov’un konuşmaları ile başladı. Açılış konuşmalarının ardından, TİKA’nın ve Türkiye Adalet Akademisinin faaliyetleri hakkında sunum yapıldı.

Program açılışında konuşan Türkiye Adalet Akademisi Başkanı Muhittin Özdemir, Heyeti ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Özdemir, bir millet iki devlet şiarıyla hareket eden iki ülke arasında adalet alanındaki gelişmeleri paylaşarak, ortak bir yargı kültürü oluşturmayı amaçladıklarını belirtti.

Program süresince; Türk Yargı Kültürü, Tüketici Mahkemeleri, Çocuk Mahkemeleri, Aile Mahkemeleri, İş Mahkemeleri, Asliye Ticaret Mahkemeleri ve bunların yargılama usulleri, Mağdur Hakları Uygulamaları, Bilirkişilik Uygulamaları, Yargı Etiği ve UYAP-SEGBİS ile ilgili bilgi paylaşımında bulunuldu.

Eğitim programı sonunda düzenlenen sosyal program kapsamında katılımcılara tarihi ve turistik yerler gezdirilerek, ilgili kurumlara ziyaretler gerçekleştirildi.                          

 

 

Sonraki Haber

Türk Sağlık Ekibi Nijer’de Şifa Dağıttı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) destekleriyle Nijer’e giden 51 kişilik Türk sağlık ekibi, 2 hafta boyunca Nijerli vatandaşlara şifa dağıttı. Birleşmiş Milletler verilerine göre nüfusunun yarısına yakını açlık sınırının altında yaşayan Nijer'de, sağlık...