Haberler

13 Nisan 2014

TİKA Yüzlerce Yıllık Geleneği Mehteranla Canlandırdı

TİKA Yüzlerce Yıllık Geleneği Mehteranla Canlandırdı

İsrail’in Doğu Kudüs’ü 1967’de işgali sonrası neredeyse unutulmaya yüz tutan İslam komutanı Selahaddin Eyyubi’nin başlattığı Nebi Musa Şenlikleri Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın destekleriyle eski görkemli günlerine yeniden döndürüldü.

Selahaddin Eyyubi’nin 1187 yılında başlattığı Nebi Musa Şenlikleri Doğu Kudüs’ün işgal edilmesi sebebiyle 1967 den beri kutlanamamış ve asırlardır devam eden gelenek unutulmaya yüz tutmuştu. Bu çerçevede TİKA Filistin Program Koordinasyon Ofisinin girişimleriyle şenliklerin yeniden görkemli bir şekilde kutlanmaya başladı. TİKA tarafından gerçekleştirilen proje kapsamında şenliklerin tanıtımı ve Filistinlilerin katılımı için gerekli çalışmalar yapıldı. Ayrıca Türkiye’den Kültür Bakanlığı mehteran takımı şenlikler kapsamında bir konser verdi.

TİKA, bu tarihi kültürel mirasın yeniden canlandırarak Filistin halkına destek olmaya devam ediyor. TİKA’nın girişimiyle, Hz. Musa’nın Eriha’daki mezarı yanında düzenlenen şenlikler törenle gerçekleştirildi. Törene Türkiye Kudüs Başkonsolosu Büyükelçi Mustafa Sarnıç, TBMM Filistin- Türkiye İlişkileri Dostluk Grubu Komisyon Başkanı AK Parti Milletvekili Murat Yıldırım, TİKA Başkanı Dr.Serdar Çam, Filistin Kültür Bakanı Mahmud Abu Ayşa, Kudüs Yunan Rum Ortodoks Patriği Theophilos, Evfkaf Bakanlığı Genel Müdürü Nuh Zigari, Kudüs Valisi Adnan Huseyni, Eriha Valisi Mecid El Fatyani, TİKA ve Filistinli yetkililer katıldı.

Törende yaptığı konuşmada, “TİKA olarak bu topraklarda huzurun barışın mutluluğun tesisi için faaliyetlerimize devem edeceğiz” diyen TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, TİKA olarak şenliklerin yeniden yapılmasında rol almaktan duydukları memnuniyeti dile getirdi. Düzenlenen programın önemine değinen TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, “Her türlü maddi zorluğun yanı sıra adeta kültürel kıyıma tabi tutulmak istenen kardeşlerimizin sesinin daha gür çıkması ve ortak değerlerimizin yeniden ihya edilmesi için bu tip geleneksel programların verimli imkânlar sunduğunu düşünüyorum” dedi.

Gerek Batı Şeria’da gerek Gazze’de TİKA tarafından yapılan hastane, okul, alt yapı çalışmaları ve değişik alanlarda gerçekleştirilen işbirliği projeleriyle Filistinlilerin başarılı olması için çalıştıklarını söyleyen TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, “TİKA olarak bu topraklarda huzurun barışın mutluluğun tesisi için faaliyetlerimize devam edeceğiz” diye konuştu.

Türkiye Kudüs Başkonsolosu Büyükelçi Sarnıç ise, iki ülke arasındaki güçlü ve köklü bağlara dikkat çekerek, “Filistin’in ve Filistinli kardeşlerimizin haklı ve kutsal davasının Türk halkındaki yeri ayrıdır. Türk insanı Filistin halkının bugüne kadar hep yanında olmuştur ve bundan sonra da olmaya devam edecektir” dedi.

Okunan Kuran-ı Kerim ve külliye içinde kılınan Cuma namazı sonrasında şenliğe gelen tüm konuklara öğle yemeği ikram edildi. Daha sonra külliye önüne kurulan platformda Kültür Bakanlığı’na bağlı Mehteran Takımı konser verdi. Filistinlilerin büyük coşkuyla dinlediği konser zaman zaman Filistinlilerin “Başbakan Erdoğan”, “Kardeş Türkiye” sloganlarıyla kesildi. Konser sonrası Filistinlilere seslenen TBMM Filistin-Türkiye İlişkileri Dostluk Grubu Komisyon Başkanı AK Parti Milletvekili Murat Yıldırım da, “Filistinli kardeşlerimizin ayağına diken batsa bunun acısını yaşıyoruz. Yalnız değilsiniz. Başbakanımız Erdoğan’la yanınızdayız” diye konuştu.

Nebi Musa Şenlikleri

İslam komutanı Selahaddin Eyyubi tarafından Müslümanların gücünü göstermek için 1187 tarihinde başlatılan “Nebi Musa Şenlikleri”, 1967’de İsrail’in Doğu Kudüs’ü işgali sonrasına kadar her yıl düzenli olarak yapılıyordu. Nisan ayında Kudüs’te eski şehirden yolan çıkan Müslüman halk, 10 kilometrelik yolu tekbirlerle yürüdükten sonra Eriha yolunda yer alan ve Hazreti Musa’ya nispet edilen makam ve mescit bölgesine ulaşır ve burada kutlamalar yapıyordu.

Asırlar boyunca yaşatılan gelenek, Hz. Musa’ya saygının göstergesi olarak Hristiyan hacıların Kudüs’te yoğunlaştığı dönemde gerçekleştirilerek yerleşik bir kültür haline getirilmişti. Özellikle Kudüs’teki Sufi grupların öncülük ettiği ve sancakların taşındığı etkinlikler ile Haçlı saldırılarına karşı ciddi direnç gösterilmişti.

Makamı TİKA restore ettiriyor
Şenliklerin yapıldığı Nebi Musa makamı Selahaddin Eyyubi’nin Kudüs’ü fethi sonrasında inşa edildi. TİKA, yıllar içerisinde tahrip olan Nebi Musa makamının bakım ve yenileme çalışmalarını üstlendi. TİKA yenileme çalışmaları sonrası makamın açılışıyla birlikte Osmanlı Arşivleri’nden Nebi Musa ile ilgili temin edilen tüm arşiv ve tarihçeye ilişkin bir de eser yayınlayacak.

Ramallah sokaklarında mehter takımı
Nebi Musa Şenlikleri kapsamında Filistin’de bulunan mehter takımı, Ramallah’ta gösteri sundu. Filistin’in efsanevi lideri Yasir Arafat’ın evinin önünden yürüyüşe başlayan mehter takımı, El-Menara Meydanı’nda Arapça ve Türkçe marşlar seslendirdi. Mehter takımının mensupları, gösterinin ardından Arafat’ın kabrini ziyaret etti. TİKA Filistin Koordinatörü Kürşat Mahmat, yaptığı açıklamada, Filistin’e destek çalışmalarına devam edeceklerini belirterek, Türk-Filistin kültürel mirasını ve sanatını yaşatacaklarını söyledi.

Sonraki Haber

Türkiye'nin Resmi Kalkınma Yardımları Arttı

Türkiye OECD tarafından açıklanan 2013 yılı öncül kalkınma yardımları verilerine göre bir önceki yıla göre yardımlarını % 29.7 arttırarak 3.276 milyar dolara ulaştırdı. Bu rakamla Türkiye yardım artış oranları açısından OECD üyeleri arasında Japonya’nın ardından...