Haberler

30 Nisan 2014

TİKA'dan Afganistanlı Selzedelere Yardım Eli

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Afganistan’daki sel mağdurlarına gıda yardımında bulunuldu.

Afganistan’ın kuzeyindeki Cevizcan ve Sar-i Pul Vilayetlerinde selden zarar gören 750 aileye TİKA tarafından gıda yardımı yapıldı. TİKA tarafından temin edilen gıda malzemeleri Cevizcan Valiliği’nde düzenlenen törenle yetkililere teslim edildi. Törene, Cevizcan Valisi Baymurat Koyunlu, Sar-i Pul Valiliği yetkilileri, TİKA Mezarışerif Koordinatörü Kemal Kadir Karadoğan ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Törende açıklamalarda bulunan Cevizcan Valisi Koyunlu, iyi dostun iyi günde olduğu gibi kötü günde de kendini belli ettiğini belirterek, Türkiye’nin sel mağdurlarının yardımına koşan ilk ülke olduğunu söyledi. Türk halkının, Afgan halkının kardeşi olduğunu ifade eden Cevizcan Valisi Koyunlu, yardımların tam zamanında yapıldığını belirterek binlerce sel mağdurunun zor şartlar altında sokaklarda yaşadığını söyledi.

TİKA Mezar-i Şerif Koordinatörü Karadoğan da yaşanan sel felaketinden dolayı büyük üzüntü duyduklarını belirterek, Türkiye’nin TİKA eliyle Afganistan’da bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Afgan halkına yardımlarına devam edeceğini kaydetti. Yapılan yardım paketlerinin içinde un, prinç, yağ, şeker, kuru çay ve makarna gibi gıda malzemelerinin bulunduğunu dile getiren TİKA Mezar-i Şerif Koordinatörü Karadoğan, ayrıca Cevizcan’daki Afganistan-Türkiye Dostluk Çocuk Hastanesi aracılığıyla bölgede sağlık taraması ve halka sıcak yemek dağıtımı yapılacağını söyledi.

Sar-i Pul Valilik yetkilileri ise Türkiye’nin, Afganistan’ın kardeşi olduğunu belirterek desteklerinden dolayı TİKA’ya teşekkürlerini iletti. Konuşmaların ardından protokol üyeleri, selzedelerin yaşadıkları bölgeye giderek temin edilen gıda malzemelerini dağıttı. TİKA tarafından gerçekleştirilen söz konusu proje Afganistanlı selzedeler tarafından memnuniyetle karşılandı. Selzedeler, desteklerinden dolayı TİKA’ya teşekkürlerini iletti.

Son 20 yılın en yağışlı sezonunu geçiren Afganistan’da ortaya çıkan sel felaketi sebebiyle özellikle Cevizcan ve Sar-i Pul vilayetlerine bağlı yerleşim birimlerinde yaşayan insanlar evlerini kaybederek, barınacak yere muhtaç duruma geldi. Sel felaketinde 127 kişi yaşamını yitirirken onlarca kişiden de haber alınamıyor.

Sonraki Haber

Kırım'da Krestyanovka Genel Eğitim Okulu ve Kolokolçik Anaokuluna Destek

Kırım Özerk Cumhuriyeti Pervomayskiy Bölgesi Krestyanovka Köyünde faaliyet gösteren Genel Eğitim Okulu ve Kolokolçik Anaokulunun tamiratı Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından gerçekleştirilerek hizmete açıldı. Kırım Özerk Cumhuriyeti sınırları içerisindeki Kırım Tatar nüfusu en...