Haberler

02 Ağustos 2012

TİKA'dan Arnavutluk'ta Sosyal Kalkınmaya Katkı Sağlayacak İki Önemli Proje

Türkiye, istikrar içinde büyüyen, gelirini daha adil paylaşan, küresel rekabet gücüne sahip, ekonomik seviyesini yükseltmiş, bölgesel güç olma özelliğini taşıyan bir devlet olma yolunda her geçen gün mesafe kat ediyor. Ülkemiz ne kadar büyürse o oranda faaliyet coğrafyasını genişleten TİKA, Refahı arttıran, insanların mutlu olmasını sağlayan, çevreye zarar vermeyen bir kalkınma için çalışmaya devam ediyor.

Arnavutluk’un güneyinde, Başkent Tiran’a 300 km uzakta bulunan 75,000 nüfuslu Gjirokastra şehri için teknik yardım kuruluşlarının yaptığı projeler yetersiz kalıyordu. Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA)’nın koordinasyonunda Arnavutluk Cumhuriyeti Çalışma, Sosyal İşler ve Eşit Fırsatlar Bakanlığı’na bağlı olarak faaliyetlerini gösteren Yaşlılar Bakımevi’ne “Donanım Desteği Sağlanması” ve yine aynı Bakanlığa bağlı olarak faaliyetlerini sürdüren Bölgesel Kamu Meslek Edindirme Merkezi’ne “Hidrolik Sistemler Meslek Kursu Kurulumu” projeleri geçtiğimiz günlerde tamamlandı.

Yapılan donanım desteğinin ardından Yaşlılar Bakımevi ve Kamu Meslek Edindirme Merkezi yeni haliyle Arnavutluk yetkililerine düzenlenen bir törenle teslim edildi. Törene Arnavutluk Cumhuriyeti Çalışma, Sosyal İşler ve Eşit Fırsatlar Bakanı Spiro Ksera, Türkiye Cumhuriyeti Tiran Büyükelçisi Hasan S. Aşan, TİKA Tiran Program Koordinasyon Ofisi Yetkilileri, Gjirokaster Belediye Başkanı Flamur Bime ile çok sayıda üst düzey yönetici ve basın mensubu katıldı.

Gjirokastra Yaşlılar Bakımevinde Kalan Yaşlılar Artık Daha Mutlu

Arnavutluk’un güneyinde en büyük yaşlı bakımevi olma özelliği taşıyan, 1974 yılından bu yana faaliyet gösteren ve kısıtlı imkanlarla bakımevinde barınan kimsesiz, zihinsel engelli ve muhtaç 55 yaşlıya bakım ve sağlık hizmeti sağlayan Gjirokastra Yaşlılar Bakımevi’ne TİKA tarafından donanım desteği sağlandı. Bakımevindeki yaşlıların yaşam koşullarının iyileştirilmesi amacıyla çamaşır makinesi, buzdolabı, klima, şofben, aspiratör, ısıtıcı, masa, sandalye, battaniye gibi donanım malzemeleri; sağlık hizmetlerinin sağlanması amacıyla şeker ölçme cihazı, elektrodiagram EKG, sekresyon cihazı, oksijen cihazı, aerosol ölçüm cihazı, serum için elektrik cihazı, elektrikli enjektör gibi sağlık malzemeleri; engelli yaşlıların hareket kabiliyetlerinin kolaylaştırılması amacıyla tekerlekli sandalye ve koltuk değneği gibi ortopedik malzemeler ile bakımevi personelinin hizmetlerini daha iyi yapabilmesi amacıyla bilgisayar, fotokopi makinesi ve koltuk takımı gibi ofis malzemeleri hibe edildi.

Fiziksel şartları iyileştirilen bakımevi, düzenlenen bir törenle ülkedeki yetkililere teslim edildi. Törende konuşan Arnavutluk Cumhuriyeti Çalışma, Sosyal İşler ve Eşit Fırsatlar Bakanı Spiro Ksera, gerçekleştirilen bu proje ile Gjirokastra Yaşlılar Bakımevi’nde barınan yaşlılara dost ülke Türkiye tarafından yapılan destekle kaliteli bakım ve sağlık hizmetinin sağlanmasının mümkün olacağını, bakımevinin 55 olan yaşlı kapasitesinin sağlanan destekle artırılacağını belirterek, TİKA aracılığıyla böyle bir imkânı sağlayan Türk milletine minnettar olduklarını dile getirdi.

Türkiye Cumhuriyeti Tiran Büyükelçisi Hasan S. Aşan ise TİKA’nın Arnavutluk’taki projelerinin sadece Başkent Tiran ile sınırlı kalmadığını, ihtiyaç duyulan her şehirde projelerini gerçekleştirdiğini belirterek, dünyanın dört bir yerinde yaptığı teknik yardımlarla marka haline gelen TİKA tarafından gerçekleştirilen bu proje ile bakımevinde barınan yaşlıların daha sağlıklı ve huzurlu bir yaşam sürdüreceklerine inancının tam olduğunu ifade etti.

Gerçekleştirilen projeyle Tören sonunda mutluluğu gözlerinde okunan yaşlılarla birlikte hatıra fotoğrafı çektirildi.

Gjirokastralı Öğrenciler Hidrolik Sistemleri Öğrenecek

Arnavutluk’un güneyinde bulunan Gjirokastra; Permet ve Tepelena kentleri ile ilçelerindeki gençlere yönelik olarak meslek edindirme kursları düzenleyen Bölgesel Kamu Meslek Edindirme Merkezinde TİKA’nın tarafından hidrolik sistemler meslek edindirme kursu kurulması projesi gerçekleştirildi. Gjirokastralı öğrencilere işyeri, konut ve diğer sosyal tesislerde kullanılan sıhhi tesisatın kurulumu, bakımı ve onarımı ile ilgili teknik bilgi ve becerilerin kazandırılacağı Kamu Meslek Edindirme Merkezi’ne, Başkanlığımızca, sıhhi tesisat malzemelerinin montelemesinin yapılacağı 2 adet kabin, su pompası, şofben, lavabo, tuvalet, çalışma masası, dolap, anahtar setleri, paslanmaz çelik ve plastik malzemelerden oluşan boru ile ekleme parçaları v.s. malzemelerin temini ve montajı gerçekleştirildi.

Uluslararası standartlarda yeni donanımla eğitime hazırlanan merkez düzenlenen bir törenle Arnavutluk yetkililerine teslim edildi.

Törende konuşma yapan Arnavutluk Cumhuriyeti Çalışma, Sosyal İşler ve Eşit Fırsatlar Bakanı Spiro Ksera, hidrolik sistemler meslek edindirme kursunun en modern teknoloji ile donatıldığını, Gjirokastra, Permet ve Tepelena kentlerinde sıhhi tesisatın kurulumuna ilişkin ihtiyaç duyulan ara eleman ve kalifiye insan gücünün yetiştirilmesi yoluyla istihdamın artırılmasına ve geliştirilmesine katkı sağlanacağını belirterek, TİKA’ya şükranlarını ifade etti.

Türkiye Cumhuriyeti Tiran Büyükelçisi Hasan S. Aşan ise, TİKA tarafından kurulan hidrolik sistemler meslek edindirme kursu kurulumu projesinin başarılı bir şekilde yürütülmesi için en küçük detayın bile tasarlandığını, projenin Gjirokastra şehrinde işsizliğin azaltılmasına katkı sağlayacağını belirterek, gerçekleştirilen bu projenin Türk halkının dost Arnavut halkına bir armağanı olduğunu söyledi.

Hidrolik sistemler meslek edindirme kursunun 2012/2013 eğitim-öğretim yılında faaliyete geçmesinin ardından, işsizliğin yüksek oranlarda olduğu Gjirokastra’da meslek edindirme merkezinde düzenlenecek hidrolik sistemler kurslarına gençlerden yoğun bir talep olması öngörülüyor. Kursları başarılı bir şekilde tamamlayacak olan gençler sıhhi tesisatın kurulumuna ilişkin ilgili firmalarda çalışarak ya da özel işyerlerini de açarak ülke ekonomisine katkıda bulunabilecek.

Sonraki Haber

Ukraynalı Bürokratlardan TİKA'ya Ziyaret

Ukrayna Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı yetkililerinden oluşan heyet Türkiye ile bilgi ve tecrübe paylaşımını gerçekleştirmek amacıyla 9-15 Temmuz 2012 tarihinde ülkemize çalışma ziyareti gerçekleştirdi. Heyet ziyaret programı doğrultusunda T.C. Cumhurbaşkanlığı tarafından düzenlenen eğitim programına katıldı. Ukraynalı yetkililer...