Haberler

29 Ekim 2014

TİKA'dan Ebola Tehlikesi Altındaki Kolda Bölgesinde Sağlık Taraması

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ve Dakar Üniversitesi öğretim görevlilerinden oluşan CACSUP (Afrika Yüksek Eğitime Destek Derneği) tarafından Senegal’de Ebola tehlikesi altındaki Kolda Bölgesi’nde sağlık taraması düzenlendi.

30 yıl boyunca yaşanan ayrılıkçı şiddet sonucu başta eğitim ve sağlık olmak üzere birçok alanda altyapısı tahrip olan, Senegal’in en yoksul bölgesi olarak kabul edilen ve halkının %76’sının yoksulluk sınırı altında yaşadığı Kolda bölgesi son dönemde Ebola salgını nedeniyle de tehdit altında. Ebola salgının başladığı Gine Cumhuriyeti’ne sınır bölgesi olması ve iki ülke arasındaki önlenemeyen geçişler nedeniyle bölge salgın tehlikesi altında yaşıyor. 

Bu çerçevede, gerek bölge halkının salgına karşı önlemler konusunda bilgilendirilmesi gerekse bölgede özellikle yağmur mevsiminde artan sağlık hizmeti ihtiyacının karşılanması adına TİKA ve Dakar Üniversitesi öğretim görevlilerinden oluşan CACSUP (Afrika Yüksek Eğitime Destek Derneği) tarafından bölgede sağlık taraması düzenlendi.

CACSUP Derneğine bağlı olarak çalışan gönüllü 8 doktor, 3 dişçi, 5 veteriner, 2 eczacının aralarında bulunduğu 26 kişilik bir ekip tarafından 2 gün boyunca gerçekleştirilen organizasyonda Kolda ve Bagadadji şehirleri ile cüzzam hastaları için kurulan Medina Charif köyünde 1.500 kişi ve 1.500 hayvan muayene edilerek bölge halkına ilaç dağıtıldı. Özellikle yağmur mevsiminde bölgede yoğun olarak görülen ve ülkede birçok ölüme sebep olan sıtma hastalığı ile mücadele kapsamında bölge halkına 500 adet cibinlik dağıtıldı. Bölge halkının en büyük ekonomik faaliyeti olan hayvancılığın desteklenmesi adına ise 1.500 hayvan muayene edilerek, hayvanların aşıları yapıldı ve hayvancılıkla uğraşan halka vitamin ve ilaç dağıtımı yapıldı.

Organizasyon kapsamında ayrıca bölgeyi tehdit eden ebola salgınına karşı bilinçlendirme faaliyeti gerçekleştirildi. Bölge halkına eboladan korunma yöntemleri hakkında bilgi veren doktorlar ayrıca 1.000 kutu dezenfektan dağıttı. Faaliyet kapsamında gerçekleştirilen törene TİKA Dakar Program Koordinatörü Anıl Ertekin’in yanı sıra Kolda Bölge Konseyi Başkanı Fabouly Gaye, Kolda Belediye Başkan Yardımcısı Hamidou Diallo, CACSUP Derneği Başkanı İbrahima Eloi SARR ve yerel makamlar katıldı.
Törende konuşan TİKA Dakar Koordinatörü Anıl Ertekin, daha önceki yıllarda TİKA tarafından Senegal’de benzer sağlık taramaları gerçekleştirildiğini ancak şu andaki taramanın bölgedeki salgın nedeniyle ayrı bir önem kazandığını ifade etti.

TİKA Dakar Koordinatörü Anıl Ertekin, bölge ülkelerine Ebola salgını mücadele kapsamında ekipman desteği verilmesi hususunda çalışmaların devam ettiğini kaydetti. Kolda Bölge Konseyi Gaye ise gerçekleştirilen faaliyet için TİKA ve gönüllülere teşekkür ederken, benzer taramaların diğer bölgelerde de tekrarlanmasını temenni ettiğini belirtti.

Sonraki Haber

Sao Tome ve Principe Demokratik Cumhuriyeti'nin Medya Alt Yapısı Güçlendirildi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Sao Tome ve Principe Demokratik Cumhuriyeti’nin İletişim Alt Yapısına Destek Projesi tamamlandı. Batı Afrika’da ada devleti olan Sao Tome ve Principe Demokratik Cumhuriyeti Makamları, Türkiye Libreville Büyükelçiliği aracılığı...