Haberler

13 Ağustos 2014

TİKA'dan Gazzeye Yardım Eli

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından İsrail’in saldırılarıyla zarar gören Gazze halkına yönelik yardımlar devam ediyor.

İsrail tarafından 6 Temmuz’dan itibaren Gazze’ye sürdürülen kara hava ve deniz saldırıları sebebiyle binlerce insan hayatını kaybetmiş ve yaralanmıştı. Öte yandan on binlerce insan Gazze içerisinde mülteci pozisyonuna düştü. Ramazan ayı ile birlikte başlayan saldırılar üzerinden 40 gün geçtiği halde kalıcı ateşkes henüz sağlanamadı. Dost ve kardeş Filistin halkının gerçekleştirdiği projeler ile her zaman yanında olan TİKA sürmekte olan savaş esnasında da kardeş Filistin halkının yardımına ilk koşan kurum oldu.

Gazze’de yerleşik ofisi üzerinden faaliyetlerini sürdüren TİKA geçen süre zarfında 15.000 aileye aylık gıda ihtiyacının karşılanmasını teminen gıda paketi dağıtmış, Ramazan’da başlatılan ve sonrasında bayram akabindeki 10 günü de kapsayacak şekilde toplam 341.600 kişiye günlük sıcak yemek temin etti. Bunun yanında Kudüs’ten temin edilen 20 tırlık gıda malzemesi Gazze’ye nakledilerek 16 800 aileye dağıtıldı. Öte yandan Filistin Enerji Bakanlığının acil yakıt ihtiyacı kapsamında yakıt temin edilerek, Türk Kızılayı’nın temin ettiği ilaçlara ilave olarak acil ilaç ve sarf malzemesi yardımı yapıldı. Gazze Belediyesi başta olmak üzere diğer belediyelerin acil ihtiyaç duyduğu Jeneratör ve benzeri ihtiyaçlar da karşılandı.

Geçen süre zarfında Gazze’ye ciddi anlamda yardımlar yapan TİKA hazırlanan gıda paketlerinin dağıtımı tamamlanır tamamlanmaz yeni konvoylarla gıda sevkiyatını sürdürecek. Evleri yıkılan ve Gazze’de okullara sığınmak zorunda kalan Filistinliler için konteyner kent kurma çalışmaları da sürdürülüyor. Ayrıca tahrip olan tarım alanlarının ıslahı, hayvancılığın iyileştirilmesi ve orta ölçekli sanayinin hasarlarının giderilmesi için gerçekleştirilecek projeler için gerekli altyapı çalışmaları ve planlamalar devam ediyor.

Sonraki Haber

Fildişi Sahili Akoupe Zeudji Kasabası Sağlık Ocağına Ekipman ve İlaç Desteği

Fildişi Sahili’nin eski başbakanlarından Aké N’Gbo’nun doğduğu Akoupe-Zeudji kasabasında bulunan sağlık ocağına, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından çeşitli tıbbi cihaz ve ilaç desteğinde bulunuldu. TİKA, faaliyet gösterdiği ülkelerde gerçekleştirdiği projelerle ülkemizin tüm dünyada...