Haberler

25 Aralık 2014

TİKA'dan Guatemala Eğitim Bakanlığına Ekipman Desteği

Guatemala Eğitim Bakanlığına bağlı 4 okula Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından toplam 120 adet masaüstü bilgisayar desteğinde bulunuldu.

TİKA, Latin Amerika ve Karayipler bölgesine yönelik gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor. TİKA’nın Latin Amerika ve Karayipler bölgesinde gerçekleştirdiği projeler kapsamında Guatemala Eğitim Bakanlığına bağlı Quetzaltenango bölgesinde yer alan Prof. Humberto Miranda Fuentes Öğretmen Okulu, Guatemala Oriente bölgesinde Dr. Alfredo Carrillo Ramirez Anaokulu Öğretmen Okulu, Baja Verapaz bölgesinde Dr. Elizardo Urizar Leal Kırsal 4 Nolu Okul ve Peten bölgesinde yer alan Prof. Julio Edmundo Rosado Pinelo Kırsal 5 Nolu okullarına donanım desteğinde bulunuldu.

TİKA tarafından gerçekleştirilen proje kapsamında temin edilen 120 adet masaüstü bilgisayardan 15-22 yaş aralığındaki toplam 1892 öğrenci, bilgiye ulaşma, bilgiyi etkili ve verimli kullanma, okulda aldıkları eğitimi tamamlayıcı, destekleyici faaliyetler kapsamında yararlanıyorlar. Ekonomik sebeplerden dolayı birçok ailenin evinde bilgisayarın bulunmaması ve öğrencilerin bilgisayara erişiminin okullarda mümkün olması sebebi ile TİKA tarafından gerçekleştirilen proje ile öğrencilerin geleceklerine büyük katkı sağlanmış oldu.

TİKA tarafından temin edilen malzemeler düzenlenen törenle bakanlık yetkililerine teslim edildi. Törene, TİKA Doğu ve Güney Asya, Pasifik ve Latin Amerika Daire Başkanı Dr. Rahman Nurdun, Türkiye Meksika Büyükelçiliğinde görevli 1.Kâtip Noyan Coşkun, Guatemala Eğitim Tekniği Bakan Yardımcısı Olga Evelyn Amado de Segura, Eğitim Yönetimi Bakan Yardımcısı Alfredo Garcia, Çiftdilli ve Kültürlerarası Eğitim Bakan Yardımcısı Dr. Gutberto Nicolas Leiva Alvarez ve bakanlık yetkililerinin yanı sıra ekipman hibe edilen okul müdürleri katıldı. Yetkililer desteklerinden dolayı, Türk hükümetine ve TİKA’ya teşekkürlerini ilettiler.

Sonraki Haber

Özbekistan Maliye Bakanlığı Yetkililerine Türkiye'nin Emeklilik Sistemi Tanıtıldı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı koordinasyonuyla Özbekistan Maliye Bakanlığı uzmanlarına Türkiye’de Türkiye’nin Emeklilik Sisteminin Tanıtımı Programı düzenlendi. Özbekistan’da son yıllarda ekonomik kalkınma ve istikrarlı büyüme için yürütülmekte olan geniş kapsamlı reform çalışmalarına ülkemizce destek...