Haberler

05 Eylül 2014

TİKA'dan Kırgızistan'a Sağlık Alanında Destek Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Kırgızistan’ın Güneyindeki Oş şehrinden kurulan Kırgız-Türk Dostluk Polikliniği ve Mamografi Merkezi hizmete açıldı.

TİKA, Oş bölgesinde dört yıl önce çıkan etnik çatışmaların ardından yardım amaçlı hazırladığı ve uygulamaya koyduğu projelerini tamamladı. Türkiye’nin Bişkek Büyükelçisi Metin Kılıç ve TİKA Bişkek Koordinatörü Hakan Ergün tarafından, Oş bölgesini ziyareti kapsamında, Oş Bölge Sağlık Müdürlüğüne bağlı Kırgız-Türk Dostluk Polikliniği ve Mamografi Merkezi’nin açılışları yapıldı.

Kanser Erken Teşhis Merkezi’nin yer aldığı tam teşekküllü Kırgız-Türk Dostluk Polikliniği’nin açılışını yapan Türkiye’nin Bişkek Büyükelçisi Kılıç, burada incelemelerde bulundu ve yetkililerden bilgi aldı. Türkiye’nin Bişkek Büyükelçisi Kılıç açılışta yaptığı açıklamada, Kırgızistan ile sağlık alanındaki işbirliğine çok önem verdiklerinin altını çizerek, “Bugün kanser hastanesine mamografi cihazını teslim ettik. Daha önce buraya tam teşekkülü poliklinik inşa etmiştik. Bu merkezlerin çok yararlı bir şekilde hastalara şifa dağıttığını gördük. Sağlık alanında işbirliğimiz devam edecektir” dedi.

TİKA Bişkek Koordinatörü Ergün ise, Kırgızistan’da sağlık alanında bir projeyi daha faaliyete geçirmekten duydukları memnuniyeti dile getirerek, söz konusu projenin hayırlı olmasını diledi. Kırgızistan’da sağlık alanında faaliyetlerine ara vermeden devam eden TİKA, iki ay önce de Kırgızistan Sağlık Bakanlığı’na tam donanımlı üç adet ambulans temin etmişti.

Sonraki Haber

Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş TİKA'yı Ziyaret Etti

Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nı ziyaret etti. TİKA’yı ziyaret eden Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam ve TİKA Başkan Yardımcıları tarafından karşılandı. Ziyarette,...