Haberler

26 Eylül 2014

TİKA'dan Makedonya Milli Haber Ajansı'na Teknik Donanım Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Makedonya’nın Devlet Ajansı olan Makedonya Milli Haber Ajansı’na (MİA) teknik destek verildi.

TİKA’nın Makedonya’da Medya Sektörünün Geliştirilmesine yönelik faaliyetlerine bir yenisi daha eklendi. TİKA sağlıktan eğitime, üretimden haberleşmeye kadar her sektörde projeler yürütüyor. Faaliyette bulunduğu ülkelerin ekonomik ve bölgesel gelişmişlik düzeylerini yükseltmek kadar sosyal altyapı hizmetlerinin desteklenmesi konusunda da çalışan TİKA, ülkelerin iletişim ve haberleşme alanında teknolojik alt yapıya sahip olmasını hedefliyor, işbirliği projeleri gerçekleştirmeye devam ediyor.

Bu hedef doğrultusunda, TİKA tarafından Makedonya’nın devlet ajansı olan Makedonya Milli Haber Ajansı’na teknik destek verildi. MİA 1992 yılında Makedonya Cumhuriyeti Meclisi kararı ile kuruldu. Çalışmalarını Makedonca ve Arnavutça dillerinde yürüten MİA, aynı zamanda yabancı basının takip edebilmesi için İngilizce yayın faaliyetlerini sürdürüyor. Türkiye’den Anadolu Ajansı’yla (AA) işbirliği halinde çalışan MİA, Dünya Haber Ajansları Kongresi (NAWC) ve Güneydoğu Avrupa Ülkeler Haber Ajansı’na (ABNA) üye.

Günlük haberler, güncel olaylar ve basın toplantılarının takibi ve yayın faaliyetlerini yürüten MİA, haberlerin servis edilmesinde 50 gazeteci ile çalışıyor. Bunlarla birlikte, MİA bünyesinde Makedonya’nın farklı bölgelerinden ve ülke dışından olmak üzere yaklaşık 30 muhabir çalışıyor. Günde ortalama 300 – 350 haber yayınlayan MİA’nın ayda yayınladığı haber sayısı ortalama 9.750’ye ulaşıyor. Bu kapsamda, haberlerin yayına hazırlanması ve kamuoyuna sunulması aşamasında mevcut koşulların iyileştirilmesi ve geliştirilmesi amacıyla TİKA tarafından Makedonya Milli Haber Ajansı’na bilgisayar içerikli donanım desteği sağlandı.

TİKA Üsküp Koordinatörü Teoman Tiryaki, temin edilen teknik ekipmanların teslim töreninde yaptığı açıklamada, MİA’nın haber ağlarının güçlendirilmesi, yayına hazırlık ve haberlerinin kamuoyu ile buluşturulması aşamasında mevcut koşullarının iyileştirilerek geliştirilebilmesi için TİKA olarak MİA’nın yanında bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Geçtiğimiz yıllarda Üsküp Radyo ve Televizyonu’na destek veren TİKA, yalnızca eğitim ve sağlık sektörlerinin değil, sosyal iletişim ve haberleşme alanlarının da geliştirilmesine olanak tanıyarak Makedonya’da bir projeyi daha başarı ile tamamladı.

Sonraki Haber

Duşanbe'de Aşçılık ve Servis Hizmetleri Eğitim Programı Düzenlendi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Tacikistan Cumhuriyeti Çalışma, Göç ve Nüfus İşleri Bakanlığı talebi üzerine Tacikistan’ın Başkenti Duşanbe’de Aşçılık ve Servis Hizmetleri Eğitim Programı düzenlendi.  TİKA, faaliyet gösterdiği ülkelerde kamu, kurum ve kuruluşların...