Haberler

24 Mart 2014

TİKA'dan Mostar'da Eğitime “Acil” Yardım

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı, Bosna Hersek’in Mostar kentindeki 12 ilköğretim okuluna eğitim araç gereçleri ve kırtasiye malzemesi yardımında bulundu.

Siyasi analistler ve konunun uzmanları geçtiğimiz Şubat ayı içinde Bosna- Hersek’te yaşanan kitlesel protestoların en önemli sebebi olarak ülkenin hantal ve karmaşık idari yapısını gösteriyor. Ağır işleyen karar alma süreçleri zaman zaman kamusal hizmetin tıkanmasını beraberinde getiriyor. Mostar şehir yönetiminin seçim mevzuatı üzerinde siyasi partiler arasında uzayıp giden tartışmalar nedeniyle sağlanamayan mutabakat yaklaşık 2 yıldır süregiden idari bir belirsizlik ve tıkanmışlığı beraberinde getirdi.

2014 yılı içinde bütçeden pay alamayan okulların eğitimin asgari düzeyde devamını sağlayacak olan en temel eğitim araç ve gereçlerden yoksun olması nedeniyle eğitim hayatı neredeyse durma noktasına geldi. Bütçeden pay alamadıkları gibi herhangi bir dış yardım da elde edemeyen Boşnak müfredatı dahilinde eğitim veren 12 okul Mostar Okul İdarecileri Birliği’nin başlattığı bir insiyatifle TİKA’dan destek talebinde bulundu.

Bosna Hersek’teki idari sorunların temel kamusal hizmetleri ve özellikle eğitim hayatını nasıl olumsuz yönde etkilediğine dikkat çekmek ve eğitim hayatını sağlıklı bir biçimde işleyişine katkıda bulunmak üzere TİKA tarafından projeye destek verildi. 4500 öğrencinin faydalanacağı malzeme ve ekipmanlar TİKA tarafından temin edilerek Mostar’daki Muyaga Komadina İlköğretim Okulu’nda düzenlenen törenle yetkililere teslim edildi.

Törene, Türkiye’nin Saraybosna Büyükelçisi Ahmet Yıldız, Hersek Neretva Kantonu Eğitim Bakanı Zlatko Haciomeroviç, Türkiye’nin Mostar Başkonsolosu Tolga Bermek, Hersek Mostar Müftüsü Seid Smaykiç, TİKA Saraybosna Koordinatörü Dr. Zülküf Oruç, TİKA yetkilileri, okul müdürleri, öğrenciler ve veliler katıldı.

Türkiye Saraybosna Büyükelçisi Yıldız, söz konusu soruna sahip çıkıp, çözüm ürettiği için TİKA’ya teşekkürlerini sundu. Projenin, ihtiyaç sahibi öğrencilere eğitimleri konusunda büyük kolaylık sağlayacağını ifade eden Türkiye Saraybosna Büyükelçisi Yıldız, Bosna Hersek’te faaliyet gösteren Türk kuruluşlarının önemli projeler gerçekleştirdiğini, ancak eğitim projelerinin ayrı bir önem taşıdığını belirtti. Mostar’da yaşanan süreci bir beka sorunu olarak tanımlayan Türkiye Saraybosna Büyükelçisi Yıldız, bu süreçte
Türkiye’nin her an Mostar ahalisinin yanında olduğunu sözlerine ekleyerek konuşmasını tamamladı.

Hersek Neretva Kantonu Eğitim Bakanı Haciomeroviç de yaptığı yardımlardan dolayı TİKA’ya teşekkürlerin ileterek, bu yardım ve desteğin gerçekleşmemesi halinde sağlıklı koşullarda bir eğitimin devamının imkansız olacağına vurgu yaptı. Türkiyenin Mostar Başkonsolosu Bermek ise projenin gerçekleşmesinde emeği geçen tüm kurumlara teşekkürlerini sunarak, her daim Mostar halkına destek olmaya devam edeceklerini dile getirdi.

TİKA Bosna Hersek Koordinatörü Dr. Oruç, eğitimde fırsat eşitliğinin en temel insan haklarından biri olduğunu belirterek, bu hakkın tesisinin kalkınmanın ve gelişmenin olmazsa olmaz koşullarından biri olduğunu kaydetti. Mostar’daki her sorunun TİKA’yı yakından ilgilendirdiğini belirten TİKA Bosna Hersek Koordinatörü Dr. Oruç, TİKA’nın Mostar’ın geçmişine de geleceğine de yatırımlar yapmaya devam edeceğini sözlerine ekledi.

TİKA’nın geçtiğimiz aylarda Mostar Karagözbey Medresesi inşasına verdiği oldukça önemli desteğin ardından böylesi acil ve hayati bir destekle Mostar’ın eğitim problemleriyle ne kadar yakından ilgilendiğini gösterdiğini belirten, Mostar Müftüsü Smaykiç, projenin çok hızlı bir biçimde hayata geçirilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Sonraki Haber

TİKA'dan Afganistan Emniyetine Malzeme Desteği

Afganistan’da, eğitimden sağlığa, ulaşımdan tarıma kadar bir çok alanda faaliyet gösteren Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı, Merkezi Yönetimlerin Güçlendirilmesi kapsamında Cevizcan Vilayeti İl Emniyet Müdürlüğü ve 10 İlçe Emniyet Müdürlüğüne malzeme desteğinde bulundu. TİKA...