Haberler

07 Mayıs 2014

TİKA'dan Mozambik'e Araç ve Malzeme Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Mozambik’e yönelik gerçekleştirilen projeler kapsamında araç ve malzeme desteğinde bulunuldu.

Güneydoğu Afrika ülkesi Mozambik’te özellikle tarım ürünleri pazarlarında düzenin, verimliliğin ve şeffaflığın sağlanması ve pazarların bütünleştirilmesi vasıtasıyla çiftçilerin pazara erişiminin geliştirilmesi amacıyla Mozambik Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından kurulmakta olan Mozambik Emtia Borsası’na TİKA tarafından dört adet arazi aracı temin edildi.

Üç yıllık bir program kapsamında gerçekleştirilmesi planlanan projeyle belirli usul ve esaslar doğrultusunda satıcılar ile alıcıların buluştuğu ve alışveriş yaptığı bir merkezin oluşturulması suretiyle kaynakların en verimli şekilde tahsis edilmesi ile uzakta ve dağınık olan çok sayıdaki çeşitli aktörler arasındaki eşgüdümün sağlanması hedefleniyor.

Araçlar için düzenlenen teslim törenine Mozambik Sanayi ve Ticaret Bakanı Armando Inroga, Türkiye’nin Maputo Büyükelçisi Aylin Taşhan, TİKA Başkan Yardımcısı Süreyya Polat, TİKA yetkilileri ve Mozambikli yetkililer katıldı. Aynı proje kapsamında, Mozambik Emtia Borsası yöneticileri ile teknik çalışanlarından oluşan bir gruba Türkiye’de kısa süreli bir eğitim programının düzenlenmesi planlanıyor.

Ziyaret çerçevesinde ayrıca deri ve ahşap ürünlerin satışıyla işletmesi sağlanan ve yaklaşık 50 engelli zanaatkar tarafından kurulan Artedıf Bedensel Engelliler El Sanatları Kooperatifine TİKA tarafından tekerlekli sandalye, koltuk değnekleri ile çeşitli malzeme sağlandı.

Düzenlenen törende konuşan Artedıf yetkilileri, TİKA’nın desteğinden duydukları mutluluğu ifade ederek, bu destek ile daha çok engelliye ulaşabileceklerini ve bu sayede daha çok engelliye iş imkanı sağlanacağını belirtti. Törende konuşan TİKA Başkan Yardımcısı Polat ise, her bireyin aslında potansiyel birer engelli olduğunu söyleyerek, TİKA olarak engellilere yönelik projeleri çok önemsediklerini ifade etti.

TİKA heyetinin ziyareti çerçevesinde, yaklaşık 50 çocuğa hizmet veren ve maddi imkânsızlıklar sebebiyle güçlükler yaşayan “1er de Maio” adlı yetimhaneye TİKA tarafından temin edilen yatak, battaniye, masa, sandalye ve çeşitli alet ve malzemeler teslim edildi. İstanbul Eylem Planı (İEP) kapsamında, özellikle üretim kapasitesini artırmaya yönelik öncelikli sektörler arasında sayılan emtia borsası projelerine TİKA da destek veriyor.

Sonraki Haber

Makedonya'da 23. Hıdırellez Bahar Festivaline Destek

Makedonya’da Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ve Bahar Şenlikleri Derneği işbirliğinde 23. Hıdırellez Bahar Festivali gerçekleştirildi. Türklerin, yüzyıllar boyunca baharın gelişini kutlamak amacıyla gerçekleştirdikleri şenlikler arasına yer alan ve Orta Asya’dan başlayarak Balkanlar’a kadar...