Haberler

01 Ekim 2020

TİKA’dan Somali’de Temel İlk Yardım Kursuna Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Mogadişu Sağlık Bilimleri Fakültesi ve Türkiye-Somali Mogadişu Recep Tayyip Erdoğan Eğitim ve Araştırma Hastanesi Hastanesi işbirliğinde başkent Mogadişu’da “Temel İlk Yardım Eğitimi Kursu” düzenlendi.

Terör saldırılarının yoğun bir şekilde yaşandığı Somali’de, ile yaşanan travmalara hızlı ve doğru şekilde müdahale edilmesi amaçlanıyor.  2 gün süren “Temel İlk Yardım Eğitimi Kursu” 32 saatlik derslerden oluşuyor. 40’ar kişilik ve haftalık düzenlenen kurslara sağlık kuruluşlarında çalışan veya halktan istekli kişiler katılabiliyor.  Kurs bitimi uygulanan yazılı ve uygulamalı sınavın ardından katılımcılara sertifikaları veriliyor.

Sertifika programına TİKA Mogadişu Program  Koordinatörü Galip Yılmaz,  Sağlık Bilimleri Üniversitesi – Mogadişu Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Hüseyin Eker ve Türkiye-Somali Mogadişu Recep Tayyip Erdoğan Eğitim ve Araştırma Hastane Yöneticisi Doç.Dr. Mehmet Yaşar katıldı.

12 hafta devam edecek “Temel İlk Yardım Eğitimi Kursu” ile toplamda 480 kişinin eğitim alması planlanıyor. Kurslar Türkiye-Somali Mogadişu Recep Tayyip Erdoğan Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görevli Türk uzmanlar tarafından veriliyor.

Sonraki Haber

Kuzey Makedonya’daki İlkokullara Kovid 19'a Karşı Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kuzey Makedonya’daki ilkokullara Kovid-19 salgınıyla mücadele kapsamında dezenfektan standı ve temassız ateş ölçer desteğinde bulundu. TİKA ve Kuzey Makedonya Eğitim ve Bilim Bakanlığı iş birliğinde başkent Üsküp'teki Butel...