Haberler

01 Ekim 2014

TİKA'nın Kuzey Irak'ta İnsani Yardım Faaliyetleri Devam Ediyor

Türkiye’nin kalkınma yardımı yaklaşımına hayat veren Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı, insan odaklı çalışmalarında din, dil ve ırk ayırt etmeden mağdur ve mazlum durumda olan insanlara kayıtsız kalmayarak yardım elini uzatmaya devam ediyor.

TİKA, Kuzey Irak’ta terör mağduru olan başta Türkmenler olmak üzere bölgede yardım bekleyen diğer insanları da kapsayacak şekilde saglık ve temel ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik muhtelif yardım malzemelerini bölgeye ulaştırdı. TİKA, Kuzey Irak’ta terör mağduru olan Kerkük Türkmenleri olmak üzere barınmaları için kurulan Kerkük’teki Leylan kampına acil yardım ambulansı ve insani yardım faaliyetlerinde bulundu.

Proje kapsamında TİKA tarafından, Kerkük’ün 10 kilometre uzağında yerlerinden yurtlarından edilen ve çoğunluğunun Türkmenlerin oluşturduğu Leylan kampının ihtiyacı olan 1 adet tam teşekküllü acil yardım ambulansı temin edildi. Söz konusu acil yardım ambulansı, elektro şok cihazı, defibrilatör, ventilatör, aspirasyon cihazı, monitörlü ekg, otoskop ve oftalmaskop seti, doğum seti, tansiyon aletleri, acil cerrahi sedyeleri, setimuhtelif sedyeler, şişme atel setleri, çok sayıda sarf malzemeler ve seyyar acil ilk yardım çantasıyla donatıldı.

Anılan kampa, pirinç, mercimek, şeker, tuz, nohut, sıvıyağ, makarna, salça, bulgurdan oluşan 1000 adet gıda kolisi ve 400 adet çocuk tişörtü yetkililere teslim edilerek ihtiyaç sahiplerine dağıtıldı. TİKA Başkanlık Danışmanı Kamil Kolabaş ve beraberinde bulanan TİKA heyeti, Irak Türkmen Cephesi Başkanı Arshad AL-Salihi, Irak Türkmen Cephesi üyesi ve milletvekili Aydın Maruf Selim, Irak Türkmen Cephesi Başkan Yardımcısı Hassan Turan ve Irak Türkmen Cephesi üyesi, sözcü Ali Mehdi ile temaslarda bulundular.

Kerkük ve Erbil de kurulan kamplarda yaşayan ve mağdur olan Türkmenlerin durumları hakkında bilgi aldılar. Söz konusu temaslarda, TİKA Başkanlık Danışmanı Kamil Kolabaş, Türkiye Cumhuriyeti’nin bünyesinde yer alan TİKA, KIZILAY ve AFAD’ ın her zaman Türkmen halkının yanısıra din, dil, ırk gözetmeksizin mağdur olan mazlumların yanında olacağını ifade ettiler.

Hayırsever işadamı Ahmet Turan tarafından 2400 adet çocuk, kadın ve erkek ayakkabıları TİKA aracılığıyla Kerkük Leylan kampına ve Erbil Bahirke kampına Kurban Bayramı öncesinde dağıtımı yapıldı. Ayrıca Erbil Bahirke kampında yaşayan çocuklar için 400 adet tişörtler dağıtıldı. Türkiye tarafından TİKA, eliyle kardeş Türkmen halkının yaralarını sarmak ve tüm ihtiyaçlarını karşılamak için çalışmalar devam edecek.

Sonraki Haber

Kabil Atatürk Çocuk Hastanesi Hizmete Hazır

Afganistan’da çoklu dallarda hizmet vermek üzere 1983 yılında kurulan Kabil Atatürk Çocuk Hastanesi’nin tadilatı ve ekipman desteği Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından yapılarak hizmete hazır hale getirildi. Kabil Atatürk Çocuk Hastanesi 1983 yılında...