Haberler

25 Nisan 2013

TİKA'nın Türkmenistan'daki Turizm Eğitimleri Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ile Türkmenistan Turizm ve Spor Devlet Komitesi arasında 29 Şubat 2012 tarihinde imzalanan “Türkmenistan’da Turizmin Geliştirilmesine Yönelik Meslekî Eğitim Programları Düzenlenmesi Projesi Uygulama Protokolü” kapsamında eğitim programları devam ediyor.

TİKA ile Türkmenistan Turizm Devlet Komitesi işbirliğinde yürütülen proje çerçevesinde, Türkmenistan’ın Millî Turizm Bölgesi ilan edilen Avaza Bölgesi’ndeki mevcut otellerde 2013 yılı Haziran ayı içerisinde Türkmenistan Devlet Başkanı’nın katılımı ile açılması plânlanan 16 yeni otelde çalışacak personele yönelik hazırlanan eğitim programları sürdürülüyor.

TİKA ve Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğinde hazırlanan ve Türkiye’nin pek çok farklı şehrindeki Turizm Meslek Liselerinden seçilen, 14 uzman turizmci 15 Nisan 2013 tarihinde Türkmenistan’a gelerek Avaza’daki eğitim programlarına katıldı.

Turizm Devlet Komitesi yetkilileri ve TİKA tarafından görevlendirilen turizm uzmanları, bölgedeki otellerin yönetici ve personellerine yönelik söz konusu eğitim programlarına başladı.

Bölgede verilecek eğitim programlarına ilişkin plânlamaya göre ilk eğitimler 15 Nisan, 10 Mayıs 2013 tarihlerini kapsayacak. İlk eğitimler 14 uzman turizmcinin katılımıyla faaliyette olan Kerven, Kuvvat, Hazine, Watancı, Serdar, Nebitçi, Arzuw, Dayanç, Bereket ve Şapak otellerinin mutfak ve bulaşık hizmetleri, servis, otel temizlik ve bakımı ile ön ofis hizmetlerinde çalışan tüm personelleri için teorik ve uygulamalı olarak gerçekleştirilecek.

13 Mayıs, 07 Haziran 2013 tarihleri arasında gerçekleştirilecek turizm eğitimleri ise yine TİKA tarafından görevlendirilen 7 turizm uzmanı eşliğinde bölgede yeni açılacak olan otellerde çalışacak personellere yönelik olarak hizmet verilecek.

Sonraki Haber

Aile İçi Şiddetle Mücadelede Türkiye'nin Tecrübeleri Arnavutluk'a Aktarılıyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı desteğiyle, Arnavutluk Cumhuriyeti Çalışma, Sosyal İşler ve Eşit Fırsatlar Bakanlığı yetkilileri, anılan bakanlık bünyesinde faaliyet gösteren Arnavutluk’un tek kadın sığınma evinin personeli ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Arnavutluk Ofisi...