Haberler

04 Kasım 2013

TİKA'ya Saraybosna Şehir Plaketi Ödülü

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’na, Kültür, Tarih, Eğitim, Sağlık, Tarım projelerine verdiği önemli desteklerden dolayı Saraybosna Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından Saraybosna Şehir Plaketi ödülü verilmesi kararı alındı.

Saraybosna Büyükşehir Belediye Başkanı İvo Komşiç verilen ödüle ilişkin yaptığı açıklamada, kültür, eğitim, bilim, tarih, sağlık ve bilim alanlarında Bosna Hersek’e sağlanan destekten dolayı verilen ödülün TİKA’ya sunulan bir nevi teşekkür olduğunu belirtti. Ödülün verilmesinde, TİKA tarafından gerçekleştirilen pek çok projenin yanısıra, özellikle 2012 yılında açılışı gerçekleştirilen “11/07/1995 Srebrenitsa Anma Galerisi”nin de belirleyici olduğunu vurguladı. Saraybosna Büyükşehir Belediye Başkanı Komşiç, “Türkiye’nin bu kurumuna, ülkemizdeki kültür, bilim, eğitim, tarım ve diğer alanlardaki projelere verdiği destekten dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

Saraybosna Büyükşehir Belediye Başkanı Komşiç, Birleşmiş Milletler tarafından güvenli bölge ilan edilmiş olmasına rağmen 1995’te 8 binden fazla Boşnak’ın katledildiği Srebrenitsa’da yaşanan soykırımı anlatan fotoğraf ve belgelerin sergilendiği 11Temmuz 1995 Srebrenitsa Anma Galerisi”nin Saraybosna’da açılmasının TİKA eliyle gerçekleştiğini ifade etti. Saraybosna Büyükşehir Belediye Başkanı Komşiç, “Anma galerisi ülkede bu tarz müzeler içerisinde bir ilk olmasının yanı sıra içerdiği fotoğraf ve belgelerle 1990’lı yıllarda Bosna’da yaşanan savaşa dair gerçekleri anlatıyor” diye konuştu.

Söz konusu ödülün Nisan ayı içerisinde düzenlenecek bir törenle ,TİKA’ya verilmesi planlanıyor.

Sonraki Haber

Güney Sudan Polis Teşkilatına Bilgisayar Laboratuvarı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ve Türkiye Juba Büyükelçiliği işbirliğinde Güney Sudan’ın başkenti Juba’daki Dr. John Garang Müşterek Polis Eğitim Merkezi’ne 30 kullanıcılı bilgisayar laboratuvarı kuruldu. Güney Sudan Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı’nın talebi üzerine Başkent...