Haberler

19 Mayıs 2015

Tiran'da Düzenlenen 2. Balkan Ülkeleri Anestezi Günleri ve Yoğun Bakımda Yenilikler Kongresine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA)’nın desteğiyle Arnavutluk Tiran’da 2. Balkan Ülkeleri Anestezi Günleri, Anestezi ve Yoğun Bakımda Yenilikler Kongresi Düzenlendi.

Günümüzde Anesteziyoloji ve Yoğun Bakım branşlaşmaları, son derece yüksek teknolojiye sahip cihazlarla çalışan oldukça kapsamlı bir bilim dalıdır. Türkiye’de çocuk anestezi ve yoğun bakımı konusunda oldukça yol kat etmiştir. Bu bilgi birikimini paylaşmak amacıyla; TİKA desteği ile Arnavutluk Sağlık Bakanlığı, Anestezi ve Reanimasyon Uzmanları Derneği ve Tiran Üniversitesi işbirliğinde, 15-18 Mayıs 2015 tarihleri arasında Tiran’da “ II. Balkan Ülkeleri Anestezi Günleri, Anestezi ve Yoğun Bakımda Yenilikler Kongresi” düzenlendi. Kongreye Arnavutluk ve Türkiye dışında Yunanistan, Makedonya, Sırbistan, Hırvatistan, Karadağ, Kosova ve İtalya’dan olmak üzere çok sayıda uzman kişi katıldı.

Balkan Ülkeleri Anestezi Günleri Kongresi Arnavutluk Sağlık Bakanı İlir Beqaj, Türkiye Tiran Büyükelçisi Hidayet Bayraktar ve TİKA Tiran Koordinatörü Prof. Dr. Birol Çetin’in katılımıyla gerçekleşen kongreye yoğun bir ilgi gösterildi.

Balkan ülkelerinden ve Türkiye’den davet edilen Anestezi bölümlerinde hizmet veren doktorlar arasında iletişimin sağlanması, bilgi alışverişinde bulunulması ve tüm anestezi uygulamalarında teknoloji ve farmakoloji gelişimi nedeniyle olan yeni gelişmelerin paylaşılması amacıyla düzenlenen “II. Balkan Ülkeleri Anestezi Günleri, Anestezi ve Yoğun Bakımda Yenilikler Kongresi’’ kapsamında Balkan Ülkeleri’nden katılan doktor ve akademisyenlere destekte bulunuldu.

Kongre ile Balkan ülkeleri anestezi doktorlarının bilgi alışverişinde bulunmalarına, ülkeler arasında sağlık alanında karşılıklı işbirliğinin artmasına katkıda bulunuldu.

Sonraki Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan Fatih Sultan Mehmed Camii'nin Açılışını Yapacak

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan bugün Bosna-Hersek’e  günübirlik resmi bir ziyarette bulunacak. Ziyaret kapsamında restorasyonu TİKA tarafından tamamlanan Bosna-Hersek’in en eski camisi Fatih Sultan Mehmed ( Hünkar) Camii’nin restorasyon sonrası yeni haliyle ibadete açılışını yapacak. Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı...